Definicja budowli. Propozycje zmian zbyt zachowawcze

Potrzebujemy lepszej definicji budowli z punktu widzenia podatku od nieruchomości. Choć Ministerstwo Finansów chce naprawić przepisy o budowlach, to na razie nie zreformuje głębiej systemu danin lokalnych.

Tomasz Ludwik Krawczyk: Czego nie naprawia komisja reprywatyzacyjna

Działająca od siedmiu lat komisja nie usuwa żadnych skutków afery reprywatyzacyjnej, lecz wywłaszcza bez odszkodowania, po latach, pomimo braku podstaw albo z powodów oczywiście błahych.

Zakaz pieców na gaz i obowiązkowa fotowoltaika. W Brukseli zapadła decyzja

We wtorek Parlament Europejski przegłosował przepisy zmieniające tzw. dyrektywę budynkową. Przewidują one m.in. zakaz montowania w nowych budynkach pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny. Wprowadzony zostanie także obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych.

Kiedy wpis do rejestru zabytków

Obiekt może być wpisany do rejestru zabytków gdy wyróżnia się swoimi wartościami artystycznymi, historycznymi, naukowymi na tle innych obiektów. Wpis do rejestru to najwyższy reżim ochrony prawnej.

Inwestycja w nieruchomości komercyjne – na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie nieruchomości komercyjnych kluczowe znaczenie ma analiza jej stanu prawnego i faktycznego. Dzięki niej kupujący może uniknąć ewentualnych trudności i bezpiecznie sfinalizować transakcję.

MON planuje zobowiązać deweloperów do budowy schronów w nowych domach i blokach

Rząd przymierza się do nałożenia na deweloperów wymogu budowania schronów. Ci, chociaż rozumieją powagę sytuacji, to przypominają, że za ochronę obywateli jest odpowiedzialne państwo.

Czy trzeba zakładać cyfrową książkę obiektu budowlanego?

Od 1 stycznia 2023 roku rozpoczął działanie system tzw. Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (system c-KOB).

Kupił mieszkanie z dożywotnikiem. Niska cena nie obniży PIT

Jeśli podatnik wie, że kupił mieszkanie z dożywotnią służebnością, to nie może tym tłumaczyć jego zaniżonej wartości przy sprzedaży

Jak zbudować schron, aby było w nim bezpiecznie? Poznamy konkrety

W czwartek, 29 lutego, opublikowano projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane. W ślad za uchwaleniem tego projektu mamy się dowiedzieć, jakie materiały i parametry należy zastosować do budowy schronu, aby ochronił nas przed uderzeniem bomby.

Mniej miejsc postojowych to tańsze mieszkania, ale też zastawione autami chodniki

Mają zniknąć wyśrubowane normy miejsc postojowych, które zablokowały inwestycje. Mieszkania mogą potanieć, ale samochody nadal będą zastawiać chodniki.

Rząd zapowiada ważne zmiany w prawie budowlanym. Czego będą dotyczyć

Wydłużony ma zostać termin obowiązywania aktualnych rozporządzeń, dzięki czemu inwestorzy nie muszą obawiać się rozpoczynania nowych przedsięwzięć. Bez pozwolenia na budowę będzie można natomiast wznosić schrony i kioski.

Rząd zmienia prawo budowlane. Schrony i mikrowiatraki bez pozwolenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad liberalizacją przepisów prawa budowlanego. Ma ona uprościć m.in. budowę przydomowych schronów czy mikrowiatraków.

Jakie są instrumenty zarządzania wodą

System opłat za usługi wodne został, w duchu Ramowej Dyrektywy Wodnej, oparty na zasadzie zwrotu kosztów usług wodnych oraz zasadzie, że „zanieczyszczający płaci”.

Praw zmotoryzowanych mieszkańców nie można różnicować

Pozbawienie prawa do niższej opłaty w strefie płatnego parkowania mieszkańców, którzy użytkują samochody na podstawie umowy najmu lub użyczenia to dyskryminacja.

Samorząd zdecyduje o przyszłości odnawialnych źródeł energii

Reforma planowania przestrzennego bez wątpienia stanowi jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed samorządem w najbliższym czasie. Realizując nowe przepisy warto pamiętać o odnawialnych źródłach energii.

Śmietniki nie mogą być ustawione zbyt blisko okien

Za nieprzestrzeganie wymogów dotyczących miejsc gromadzenia odpadów na posesjach właściciele mogą dostać mandat.

Strategia rozwoju gminy po reformie planistycznej

W strategii gmina ustali model rozwoju oraz przybliżone rozmieszczenie niezbędnych inwestycji celu publicznego na danym terenie, m.in. w zakresie zabudowy mieszkaniowej.

Inwestor ustali swoje warunki

Chociaż inwestor będzie negocjował z gminą, to będzie to robił na podstawie przygotowanego „pod siebie” dokumentu.