Kiedy grozi eksmisja

Lokator, który przegra w sądzie sprawę o podwyżkę czynszu i mimo to go nie płaci, musi się wyprowadzić. Inaczej grozi mu eksmisja.

Zasady ustalania nowych stawek

Lokator sam wyliczy, o ile może wzrosnąć mu czynsz w ciągu 12 miesięcy.

Jak się bronić przed wyższym czynszem

Najemcy można podnieść komorne tylko dwa razy w roku. Sześć miesięcy liczy się od ostatniej podwyżki.

Można się odwołać mimo pominięcia adwokata

Wciąż można odwołać się od decyzji administracyjnej, nawet jeśli decyzja nie trafiła najpierw do ustanowionego w sprawie adwokata.

Wyrok ws. Potomskich i Potomska przeciwko Polsce wciąż niewykonany

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zapadł w 2011 r., dotychczas jednak rząd nie przedstawił planu jego wykonania.

Mityczne podstawy podważania kredytów we frankach

Część kredytobiorców wykazała się roztropnością i nie chciała ?ponosić rozłożonego na wiele lat ryzyka walutowego. ?Dlaczego ci, którzy się na to zdecydowa...

Renta dożywotnia mało popularna

Z odwróconej hipoteki korzysta wciąż niewiele osób. Najwięcej emerytów, którzy się na nią zdecydowali, ?to mieszkańcy Mazowsza.

Szybsze, ale ryzykowne procedury budowlane

Domy jednorodzinne będzie można budować na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia. Nie będą konieczne oświadczenia o zapewnieniu dostawy mediów.

Nie wykańczaj lokalu przed wizytą u notariusza

Osoba, która remontuje mieszkanie przed nabyciem prawa własności i chce skorzystać z podatkowego zwolnienia, może mieć problem z fiskusem

Rzeczoznawca-biegły ma prawo wiedzieć więcej

Rzeczoznawca nieruchomości będący biegłym sądowym ma interes prawny w bezpośrednim dostępie do pełnych danych ewidencyjnych.

Niemiecki problem

Państwo wciąż nie poczyniło żadnych sensownych kroków, ?by rozwiązać problem roszczeń późnych przesiedleńców. ?Co więcej, nie rozumie, gdzie on leży – uważ...

Koniec Rady do spraw autostrad

Ministerstwo Infrastruktury?i Rozwoju likwiduje instytucje, które dziś są zbędne.

Do Trybunału trafiły lokatorskie prawa

Obowiązujące zasady wypłacania wkładu mieszkaniowego po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu naruszają konstytucję ?– uważają parlament...

Tanio kupił grunt z kablem, mało mu zapłacą

Gdy działka została kupiona korzystnie, bo biegła przez nią rura, nie ma co liczyć na wysokie wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu.

Banki karane za opieszałość

Zbyt późne przekazywanie do Biura Informacji Kredytowej informacji o spłacie zobowiązania często oznacza, że konsument nie dostanie kolejnego kredytu.

Komu listonosz ma wręczyć aktualizację

Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy podwyżkę rocznej opłaty powinni otrzymać wszyscy współużytkownicy wieczyści, czy wystarczy, że tylko jeden.

Karty osuwiskowej? nie można zaskarżyć

W razie osunięcia się ziemi właściciele nieruchomości mają duże kłopoty.

Jak dom przekształcić w sklep

Przepisy dopuszczają przekształcenie mieszkania na biuro oraz adaptację różnego typu obiektów do działalności usługowej, ale pod pewnymi warunkami.

Musi być jednolity tytuł prawny do gruntu

Nie można wykupić mieszkania w budynku postawionym na dwóch różnych działkach mających różne księgi wieczyste.

Urzędnik nie nakaże wymiany podgrzewacza wody

Wyodrębniony hipotecznie lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym nie jest obiektem budowlanym i dlatego nadzór budowlany nie może nałożyć na właściciela...