W „Rzeczpospolitej" z 24 stycznia ukazała się publikacja pt. „Ceny nieruchomości tylko z VAT". Wynika z niej, że ceny transakcyjne nieruchomości stanowiące podstawę do określania przez rzeczoznawcę majątkowego wartości nieruchomości przy zastosowaniu podejścia porównawczego powinny zawsze zawierać w sobie podatek od towarów i usług (VAT). Wspomniana publikacja dotyczyła sporu, jaki wyniknął w związku z aktualizacją opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.
Prezentujemy jednak inny pogląd na tę sprawę.
Zaktualizowaną opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego ustala się przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej od ceny nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty, przy czym cena nieruchomości gruntowej jest równa aktualnej wartości nieruchomości. W omawianej sprawie sporządzone zostały trzy operaty szacunkowe, w tym w jednym z nich wartość nieruchomości określona została na podstawie cen transakcyjnych nieruchomości podobnych, uwzględniających VAT (ceny brutto), a w pozostałych dwóch – na podstawie cen transakcyjnych nieuwzględniających tego podatku (ceny netto).
Z powodu rozbieżności kwot wartości nieruchomości w operatach szacunkowych Sąd Okręgowy we Wrocławiu, przed którym sprawa się toczyła, zwrócił się do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych o wydanie opinii o prawidłowości ich sporządzenia. Organizacja, wydając opinię do operatu sporządzonego przez biegłego sądowego T.K., stwierdziła, że operat, w którym określenie wartości nastąpiło na podstawie cen transakcyjnych brutto, może być wykorzystany do celu, dla którego został sporządzony, pod warunkiem że sąd uzna, iż ceny transakcyjne, które przyjmuje się do określania wartości nieruchomości, mają zawierać VAT.
Organizacja zawodowa nie zajęła zatem stanowiska w tej bardzo istotnej kwestii, pozostawiając jej rozstrzygnięcie w gestii sądu.