Właściciele wynajmowanych nieruchomości mają kilka możliwości opodatkowania. Jeśli zdecydowali się na ryczałt (8,5 proc. płacone od przychodu), rozliczenie z fiskusem jest już za nimi (PIT-28 musieli złożyć do końca stycznia). Jeśli płacą podatek na podstawie ustawy o PIT, mają czas do końca kwietnia.
Dochody z najmu opodatkowane według skali (18 lub 32 proc.) wykazujemy w zeznaniu PIT-36. Także wówczas, gdy najem jest działalnością gospodarczą. Jeśli jednak właściciel nieruchomości uznał, że lepiej jest dla niego od dochodów z działalności płacić podatek liniowy (19-proc. stawka), zeznanie składa na formularzu PIT-36L.
Osoby rozliczające się na podstawie ustawy o PIT mogą pomniejszyć przychody z najmu o koszty ich uzyskania, np. poniesione na zakup wyposażenia lokalu, opłaty czynszowe (jeśli nie ponosi ich najemca), remonty, sprzątanie. Nieruchomość mogą też amortyzować, czyli rozliczać w czasie wydatki na jej nabycie.
Daje to spore korzyści podatkowe, dlatego często wynajmującym bardziej opłaca się rozliczać na podstawie ustawy o PIT, niż płacić ryczałt (w wypadku którego nie możemy odliczyć kosztów).
Koszty uzyskania przychodów uwzględniamy już podczas obliczania miesięcznych zaliczek na podatek. W zeznaniu porównujemy odprowadzone w trakcie roku kwoty z rocznym zobowiązaniem i w zależności od wyniku dopłacamy podatek albo czekamy na zwrot nadpłaty.