...i w razie pozwolenia
Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę trzeba z kolei dołączyć:
Wniosek jest wielostronicowy i dość skomplikowany dla osoby, która nie jest fachowcem. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opracował instrukcję wypełniania wniosku. Można ją znaleźć na stronie www.gunb.gov.pl lub na stronach starostw.
Warunki
Zabudowa balkonu, burzenie ściany
Jakich formalności wymaga zabudowanie balkonu? Jeżeli wstawi się tylko przesuwane szyby, nie trzeba załatwiać żadnych formalności, takie prace można bowiem zaliczyć do montażu w obiekcie budowlanym urządzeń o wysokości do 3 m. Inaczej będzie, gdy balkon ma powiększyć mieszkanie, a w konsekwencji i kubaturę całego budynku. W rozumieniu prawa budowlanego jest to typowa rozbudowa, która wymaga pozwolenia. Prawo budowlane definiuje remont jako odtworzenie stanu pierwotnego. Trudno zaś wyburzenie (postawienie) ściany tak zakwalifikować. W budynkach wielorodzinnych większe prace budowlane, w ramach których przestawia się lub burzy ściany, będą jednak traktowane jako remont, jeśli nie zmienią się właściwości techniczne bądź użytkowe, np. nie zmieni się liczba lokali w budynku. A to oznacza, że trzeba wnieść tylko zgłoszenie do urzędu. Niezależnie od tego w każdym wypadku trzeba spełnić wymagania techniczne. Określa je rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nie wolno więc np. podłączać kuchni do wentylacji przez pion sanitarny. Rozporządzenie zakazuje łączenia kuchni z pokojem, jeżeli mieszkanie jest jednopokojowe. Poza tym nie każdą kuchnię można połączyć z salonem. Jeżeli zainstalowany jest gaz, to trzeba spełnić rygory dotyczące kubatury kuchni. Nie może ona mieć mniej niż 6,5 m sześc. Pomieszczenia, w których instaluje się urządzenia gazowe, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m.
Zgłoszenia
Budujemy altanę, wymieniamy ogrodzenie
Zgłoszenie będzie także potrzebne do budowy altan, wiat, wolno stojących budynków gospodarczych. Dotyczy to jednak tylko tych o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym łączna ich liczba na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. działki. Na pozostałe trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Załatwienia formalności w postaci zgłoszenia wymaga także montaż krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego (np. hotele) oraz w obiektach wpisanych do rejestru zabytków (art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. a i b prawa budowlanego). W pozostałych obiektach zgłoszenie nie jest wymagane. Czasami trzeba też załatwić formalności, gdy planowana jest budowa ogrodzenia. Prawo budowlane nakazuje zgłaszać budowę ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych oraz innych miejsc publicznych. W praktyce sporo problemów sprawia określenie, które miejsce ma charakter publiczny, a które nie. Przepisy nie definiują pojęcia miejsca publicznego i na tym tle dochodzi do wielu sporów sądowych. Orzeczenia są jednak bardzo różne. Przykładowo NSA w orzeczeniu z 2 marca 2006 r. uznał, że do „innych miejsc publicznych" nie można zaliczyć dróg, które nie są drogami publicznymi w rozumieniu ustawy o drogach publicznych (sygn. II OSK 675/05). Co więc zrobić, gdy mamy wątpliwości, czy granica działki znajduje się od strony miejsca publicznego? Przede wszystkim kierować się własnym rozumem. Jeżeli widać, że droga jest ogólnie dostępna i korzysta z niej nie tylko właściciel domu, ale i inni, to zgłoszenia się nie uniknie. Ważna jest też wysokość zaplanowanego ogrodzenia. Jeśli ma być wyższe niż 2,20 m, to niezależnie od jego usytuowania wymagane będzie zgłoszenie.