We wtorek Federacja Przedsiębiorców Polskich złożyła w Ministerstwie Finansów apel o podjęcie szybkich prac legislacyjnych nad wprowadzeniem, obok Polskiego Ładu, możliwości kontroli podatkowej na wniosek przedsiębiorcy. W zamyśle po zakończeniu takiej kontroli przedsiębiorcy, zamiast kar, mieliby dostać od inspektorów skarbówki wytyczne, jak mają działać zgodnie z nowymi przepisami. Federacja Przedsiębiorców Polskich podkreśla, że Polski Ład zawiera zmiany w aż 26 ustawach, co wymusi na firmach gruntowne zmiany w ich organizacji, a nawet modyfikację formy prowadzonej działalności.
– Przyjęty tryb wprowadzania zmian powoduje, że od 1 stycznia 2022 r. wszyscy podatnicy, nie ze swojej winy, będą narażeni na olbrzymie ryzyko popełnienia istotnych błędów. Każda inicjatywa pozwalająca na jego ograniczenie jest cenna – zauważa Tomasz Siennicki, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP. I dodaje: – Nie ma wątpliwości, że tak szerokie zmiany powinny być wprowadzane z co najmniej rocznym vacatio legis. Podatnicy mieliby wtedy możliwość zapoznania się z nowymi przepisami, złożenia wniosków o interpretację, co jest możliwe po publikacji przepisów w Dzienniku Ustaw, oraz uzyskania na nie odpowiedzi. Z kolei MF, przed wejściem nowelizacji w życie, mogłoby opublikować interpretacje ogólne i objaśnienia.
– Wprowadzenie możliwości złożenia wniosku o przeprowadzenie kontroli podatkowej mogłoby upewnić przedsiębiorców, że prawidłowo stosują przepisy podatkowe – komentuje Andrzej Zubik, partner PwC, radca prawny i doradca podatkowy. – W praktyce niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, kiedy osiągnięcie takiej pewności nie jest możliwe przy skorzystaniu z dostępnych instrumentów, jak interpretacja indywidualna, uprzednie porozumienie cenowe, opinia zabezpieczająca czy opinia o stosowaniu zwolnienia. Przekonał się o tym niejeden podatnik, którego interpretacja indywidualna była później kwestionowana w toku kontroli – dodaje.
Jak się okazuje, od Nowego Roku, gdy wejdzie w życie Polski Ład, problemem może okazać się nie tyle niepewność biznesu, jaka jest treść nowych przepisów, ile niewiadoma skutków ich stosowania.
– Polski Ład należy bowiem oceniać jako rewolucję, która w istotnym stopniu przebuduje system w obszarze podatków dochodowych – zauważa Anna Rączkowska, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte. – Niezwykle trudne będzie uwzględnienie efektywnej stawki podatkowej dla podatnika, czyli rzeczywistego kosztu w podatku dochodowym. Podatnicy będą musieli także wziąć pod uwagę nowe czynniki, takie, jak chociażby tzw. minimalny CIT, który może dla nich wiązać się z koniecznością zapłaty podatku w sytuacji obiektywnego generowania strat.