Stan wyjątkowy na białoruskim pograniczu będzie obowiązywał do 30 listopada. Tak wynika z prezydenckiego rozporządzenia z 1 października (DzU, poz. 1788). Prezydent wykorzystał możliwość przedłużenia tego reżimu na podstawie art. 230 konstytucji. Przepis ten pozwala na takie przedłużenie tylko raz.
Czy jednak tuż po zakończeniu stanu wyjątkowego można będzie wprowadzić go ponownie, rozpoczynając od nowa całą procedurę? Pytała o to 30 września posłanka PSL Urszula Nowogórska podczas sejmowej debaty. Nie doczekała się jednak odpowiedzi od obecnych na sali przedstawicieli rządu i prezydenta.
Ani Konstytucja RP, ani ustawa o stanie wyjątkowym nie zabraniają powtórnego wprowadzenia stanu wyjątkowego. Nie przewidują też żadnego minimalnego okresu, w czasie którego nie można go powtórnie wprowadzać. Jest tylko zakaz skracania kadencji Sejmu, organizowania wyborów i referendum w ciągu 90 dni po zakończeniu stanów nadzwyczajnych.
Czytaj więcej
Sprawdziłem: zakaz wstępu na pogranicze białoruskie bywa iluzoryczny. Za to lęki ludzi – prawdziwe.
Zdaniem prof. Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego, taki scenariusz nie byłby jednak dopuszczalny.