Wybory prezydenckie 2025. Ostatni dzień na zgłoszenie głosowania korespondencyjnego

Już niespełna dwa tygodnie dzielą nas od wyborów prezydenckich. W poniedziałek 5 maja upływa termin zgłoszenia dla osób, które chcą głosować korespondencyjnie. Wyjaśniamy, jak to załatwić.

Publikacja: 05.05.2025 09:26

Wybory prezydenckie 2025. Ostatni dzień na zgłoszenie głosowania korespondencyjnego

Foto: Adobe Stock

mat

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, głosowanie korespondencyjne umożliwia oddanie głosu osobom, których stan zdrowia, wiek lub niepełnosprawność uniemożliwiają wizytę w lokalu wyborczym. Mogą oni otrzymać pakiet do głosowania w formie papierowej na wskazany przez siebie adres.

Zgodnie z przepisami zagłosować korespondencyjnie może osoba, która ma polskie obywatelstwo, w dniu wyborów będzie przebywać w Polsce, ma ukończone 18 lat i posiada czynne prawo wyborcze, a z określonych w ustawie przyczyn nie może stawić się w lokalu wyborczym. 

Do głosowania korespondencyjnego uprawniają takie okoliczności jak orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności lub ukończony 60. rok życia. Takie osoby chęć głosowania korespondencyjnego muszą zgłosić najpóźniej na 13 dni przed datą wyborów, czyli 5 maja. Wymagane jest złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku, a w przypadku osób z niepełnosprawnością również przedstawienie aktualnego orzeczenia lekarskiego. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą także zawnioskować o pakiet wyborczy z nakładką na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a.

Do głosowania korespondencyjnego uprawnia również fakt przebywania na kwarantannie lub w izolacji, także domowej. W przypadku takich osób termin na zgłoszenie upływa 13 maja. Jeżeli wyborca będzie podlegał kwarantannie lub izolacji po 13 maja, zamiar takiego głosowania może złożyć najpóźniej do 16 maja.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie 2025: Jak zagłosować korespondencyjnie? Ważny termin

Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

Chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłosić komisarzowi wyborczemu. Można to zrobić:

  • ustnie - osobiście w siedzibie komisarza wyborczego właściwego ze względu na adres stałego zamieszkania;
  • pisemnie - wypełniając formularz z własnoręcznym podpisem, który można wysłać pocztą na adres komisarza wyborczego;
  • drogą elektroniczną - wypełniając formularz oraz wysyłając go za pośrednictwem platformy ePUAP (potrzebne będą dane logowania do profilu zaufanego);
  • telefonicznie, pod numerem komisarza wyborczego - w przypadku osób z niepełnosprawnością oraz podlegających kwarantannie lub izolacji.

Do wniosku należy dołączyć kopię dokumentu (orzeczenia) wydanego przez organ właściwy do orzekania o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie 2025: Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Do kiedy wniosek?

Jak zagłosować korespondencyjnie?

Pakiet do głosowania zostanie dostarczony pocztą na adres podany w zgłoszeniu nie później niż na sześć dni przed dniem głosowania. W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a, jeżeli wyborca zażądał jej przesłania.

Po otrzymaniu pakietu należy oddać głos, a następnie włożyć kartę do głosowania do koperty z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i zakleić kopertę. Konieczne jest również wypełnienie oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Zaklejoną „Kopertę na kartę do głosowania” oraz wypełnione oświadczenie należy włożyć do koperty zwrotnej z adresem obwodowej komisji wyborczej.

Kopertę trzeba wrzucić do skrzynki pocztowej Poczty Polskiej znajdującej się na terenie gminy lub dzielnicy wyborcy. Można również w dniu wyborów w godzinach 7.00-21.00 osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie 2025: Jak głosować za granicą?

Wybory prezydenckie 2025

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca.

Zarejestrowanych zostało 13 kandydatów. Według kolejności alfabetycznej są to: ekonomista Artur Bartoszewicz, wicemarszałkini Senatu, kandydatka Lewicy Magdalena Biejat, europoseł Grzegorz Braun, marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia, poseł koła Wolni Republikanie Marek Jakubiak, dziennikarz Maciej Maciak, poseł i kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, prezes IPN, kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, ekonomistka, była posłanka SLD Joanna Senyszyn, dziennikarz Krzysztof Stanowski, prezydent Warszawy, kandydat KO Rafał Trzaskowski, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch, poseł i kandydat partii Razem Adrian Zandberg.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne