Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, głosowanie korespondencyjne umożliwia oddanie głosu osobom, których stan zdrowia, wiek lub niepełnosprawność uniemożliwiają wizytę w lokalu wyborczym. Mogą oni otrzymać pakiet do głosowania w formie papierowej na wskazany przez siebie adres.
Zgodnie z przepisami zagłosować korespondencyjnie może osoba, która ma polskie obywatelstwo, w dniu wyborów będzie przebywać w Polsce, ma ukończone 18 lat i posiada czynne prawo wyborcze, a z określonych w ustawie przyczyn nie może stawić się w lokalu wyborczym.
Do głosowania korespondencyjnego uprawniają takie okoliczności jak orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności lub ukończony 60. rok życia. Takie osoby chęć głosowania korespondencyjnego muszą zgłosić najpóźniej na 13 dni przed datą wyborów, czyli 5 maja. Wymagane jest złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku, a w przypadku osób z niepełnosprawnością również przedstawienie aktualnego orzeczenia lekarskiego. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą także zawnioskować o pakiet wyborczy z nakładką na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a.
Do głosowania korespondencyjnego uprawnia również fakt przebywania na kwarantannie lub w izolacji, także domowej. W przypadku takich osób termin na zgłoszenie upływa 13 maja. Jeżeli wyborca będzie podlegał kwarantannie lub izolacji po 13 maja, zamiar takiego głosowania może złożyć najpóźniej do 16 maja.
Czytaj więcej
Wybory prezydenckie 2025 odbędą się 18 maja. Osoby, które chcą skorzystać z możliwości głosowania...