Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych o jeden dzień dłużej

Do wtorku 14 lipca będzie można zgłaszać dane no Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Termin przedłużono o jeden dzień w związku z awarią systemu informatycznego.

Publikacja: 13.07.2020 17:23

Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych o jeden dzień dłużej

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek, 13 lipca mijał ostateczny termin dla niemal wszystkich spółek na zgłoszenie danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Jest to jawny rejestr, który pozwala stwierdzić– w uproszczeniu mówiąc – kto realnie kontroluje dana spółkę (bywa to skomplikowane w przypadku dużych grup kapitałowych). Ma to znaczenie dla zwalczania procederu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Zgłoszenia danych spółek i ich wspólników jest możliwe tylko droga elektroniczną przez stronę internetową prowadzoną przez ministerstwo finansów (chodzi o portal podatki.gov.pl). Niestety, ten jedyny kanał komunikacji w ostatnim dniu na zgłoszenia zablokował się. Strona CRBR albo w ogóle nie otwierała się albo pokazywała komunikat „błąd komunikacji z serwerem”. W niektórych przypadkach system zaczynał przyjmować dane od zgłaszających ale nie pozwalał na zakończenie tej czynności.

Do poniedziałkowego popołudnia awaria nie została jeszcze usunięta. Jak podało Ministerstwo Finansów w komunikacie, termin będzie przedłużony o jeden dzień – do 14 lipca. Resort wykorzystał tu „awaryjne” wyjście z art. 60 ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, w którym przewidziano taka sytuację. „Do biegu terminów (…) nie wlicza się okresu od chwili wystąpienia awarii (…) do chwili zamieszczenia informacji o ich usunięciu” – głosi przepis art. 60 ust. 2. MF obwieściło w komunikacie, ze do terminu nie wlicza się dnia 13 lipca, gdy awaria nastąpiła.

- Przepis ten jest koniecznym wentylem bezpieczeństwa w szczególności ze względu na fakt, że przepisy karne ustawy nie przewidują możliwości odstąpienia od wymierzenia kary w przypadku naruszenia terminu na zgłoszenie do CRBR – komentuje Paweł Szumowski, radca prawny w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Przypomina on, że w zakresie kar administracyjnych wynikających z tej ustawy nie stosuje się odpowiednio przepisów postępowania administracyjnego.

Wprawdzie MF, wydając komunikat na podstawie art. 60 ust. 3 ustawy dało osobom zobowiązanym jeszcze jeden dzień, ale eksperci radzą, by udowodnić próby zgłoszenia danych w terminie. – Warto

Dla celów dowodowych zapisać sobie zrzuty ekranu dokumentując problemy techniczne, a także opublikowany komunikat ministerstwa – radzi Daniel Michalski, radca prawny w kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy. Dodaje, że o ile to możliwe należy zgłosić stosowną reklamację dotyczaca awarii na kontakty mailowe udostępnione na stronach MF - np w pytaniach i odpowiedziach w sprawie CRBR. – W ten sposób można udowadniać zachowanie należytej staranności, wymaganej ustawą od osób zobowiązanych do zgłaszania danych do rejestru – twierdzi ekspert.

CRBR zaczął działać jeszcze w ubiegłym roku, a pierwotnym terminem na zgłaszanie danych był 13 kwietnia. Z powodu pandemii koronawirusa został on wydłużony o trzy miesiące.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego