Zgodnie z umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (2019/C 384 I/01), znaki towarowe UE i wspólnotowe wzory zarejestrowane do końca 2020 r., a więc także w okresie przejściowym, zostaną automatycznie przeniesione do krajowego rejestru w Wielkiej Brytanii. Nie będzie to jednak dotyczyć znaków i wzorów znajdujących się wciąż w fazie zgłoszeniowej. Przedsiębiorcy, których znaki lub wzory nie zostały zarejestrowane w EUIPO do 31 grudnia 2020 r. chcący korzystać z ochrony na terytorium Wielkiej Brytanii, będą musieli złożyć odpowiedni wniosek. Dalsza ochrona własności intelektualnej polskich przedsiębiorców na tym terytorium jest bardzo istotna, ponieważ zgodnie z danymi za zeszły rok, Wielka Brytania jest trzecim największym odbiorcą polskiego eksportu, z sumą zakupów wynoszącą 14,1 mld euro i udziałem na poziomie 6,0 %.
Znaki towarowe
W czasie trwania okresu przejściowego, prawo UE nadal obowiązuje w Wielkiej Brytanii i na jej terytorium. Dotyczy to rozporządzeń o znakach towarowych Unii Europejskiej (EUTM) i wspólnotowych wzorach przemysłowych (RCD).
Czytaj także: Brexit: Wielka Brytania skopiuje chronione w UE znaki towarowe
Od 1 stycznia 2021 r. Urząd Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii (UK IPO) utworzy w rejestrach (bez dodatkowych opłat) krajowe odpowiedniki znaków towarowych Unii Europejskiej i wzorów wspólnotowych, które zostały zarejestrowane do końca 2020 r. Natomiast znaki lub wzory, które do 31 grudnia 2020 r. będą znajdowały się nadal w fazie zgłoszeniowej, nie zostaną automatycznie przeniesione jako krajowe znaki i wzory Wielkiej Brytanii. W celu kontynuowania procedury rejestracji również na terytorium Wielkiej Brytanii, zgłaszający będą musieli złożyć stosowne wnioski w terminie 9 miesięcy od dnia wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (licząc od 31 grudnia 2020 r.). Co istotne, terminowe złożenie takiego wniosku umożliwi zachowanie daty pierwszeństwa wskazanej w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Warunkiem jest jednak, aby wnioskowany znak/wzór odpowiadał zgłoszeniu w EUIPO.
Zgłoszenia znaków i wzorów w EUIPO dokonywane po Brexicie nie obejmą Wielkiej Brytanii. Zatem podmioty zainteresowane ochroną na tym terytorium będą musiały dokonać osobnego zgłoszenia w UK IPO.