Restrukturyzacja spółki w czasach koronawirusa

Kryzys wywołany pandemią spowodował wzrost zainteresowania restrukturyzacją czyli procesem, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości spółki niewypłacalnej lub zagrożonej niewypłacalnością. Wiąże się on z koniecznością odnalezienia przyczyn problemów ekonomicznych firmy, ich eliminacją lub poprawą.

Publikacja: 16.02.2021 18:00

Restrukturyzacja spółki w czasach koronawirusa

Foto: Adobe Stock

Jak podaje raport roczny Coface o niewypłacalności firm w Polsce w 2020 roku, opierając się o daty orzeczeń sądów o otwarciu postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, w roku 2020 o 22 proc. wzrosła niewypłacalność polskich przedsiębiorstw rok do roku i wyniosła 1243 przypadki.

Pomimo programów pomocowych państwa, ilość postępowań upadłościowych wymienionych w ustawie z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne rok do roku wzrosła z 445 do poziomu 736, w tym 365 zgodnie z nowopowstałą formą uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. Największe wzrosty niewypłacalności pojawiły się w branżach bezpośrednio dotkniętych obostrzeniami lockdown'u: zakwaterowanie i gastronomia, handel detaliczny, transport.

Pozostało 93% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?