Polski biznes w coraz większym paraliżu nie tylko przez epidemię, ale też przez działania rządu zamykającego najpierw szkoły, co zatrzyma miliony rodziców w domach, a teraz granic państwa. Choć działania są w pełni uzasadnione, odbiją się w sposób trudny teraz do oszacowania na kieszeniach setek tysięcy polskich przedsiębiorców. Nikt nie zwolnił ich z obowiązku zapłaty pracownikom, wykonywania pod groźbą kary umownej kontraktów handlowych i zamówień publicznych czy wdrażania pracowniczych planów kapitałowych, co dotyczy nawet najmniejszych firm, których jest najwięcej.
Wsparcie, ale jakie?
Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, rząd przedstawi projekt wsparcia dla poszczególnych branż, choć, jak można zrozumieć, nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy. Dowiemy się, jak rząd planuje wykorzystać 7,5 mld euro, jakie na walkę z koronawirusem przekaże Polsce Komisja Europejska. Na razie wśród zapowiedzi zmian ogłoszonych przez minister rozwoju Jadwigę Emilewicz są m.in. preferencje kredytowe, odroczenie zapłaty podatków i rozłożenie ich na raty. Nie będzie wtedy wymagana tzw. opłata prolongacyjna.
– Czekamy na konkrety – komentuje Piotr Podgórski, wiceszef Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców, Przedsiębiorcy.pl. – Rozłożenie zaległych danin na raty, prolongatę czy możliwość umorzenia już mamy. Jedyna nowość to zniesienie opłaty prolongacyjnej. To niewiele. Przedsiębiorcom potrzeba płynności finansowej. Dlatego apelujemy o uwolnienie split payment, by pieniądze na tym rachunku można było wykorzystać nie tylko na zapłatę podatku, ale też na bieżące potrzeby przedsiębiorcy.
– W praktyce wiele polskich firm, zwłaszcza o profilu produkcyjnym, ma na takich kontach nadwyżki idące w miliony – zauważa doradca podatkowy Mariusz Korzeb.
Przedsiębiorcy postulują też zawieszenie obowiązku zapłaty zryczałtowanych podatków, niezależnych od dochodów, które w ostatnich dniach pikują. Chcieliby też odroczenia obowiązku wdrożenia PPK dla przedsiębiorców zatrudniających do 50 pracowników co najmniej do 1 stycznia 2021 r.