Czy Covid-19 wpłynie na procesy sukcesji w firmach rodzinnych?

Wzrost liczy zakażeń zwiększył aktywność przedsiębiorców w poszukiwaniu rozwiązań co do prowadzonych biznesów i strukturyzacji własności. W wielu firmach właściciele czekają na uchwalenie ustawy o fundacji rodzinnej.

Publikacja: 26.11.2020 16:15

Czy Covid-19 wpłynie na procesy sukcesji w firmach rodzinnych?

Foto: Adobe Stock

Firmy rodzinne od kilku lat oprócz typowych wyzwań gospodarczych w większości borykają się z wyzwaniem przeprowadzenia zmiany pokoleniowej tak, by ograniczyć ryzyko konfliktów rodzinnych i ich wpływu na firmę. Proces jest wielowątkowy i choć w dużej mierze sprowadza się do działań prawnych, stoi za nim głównie element emocjonalny i trudność w rozdzieleniu emocji od działań biznesowych. W takiej konfiguracji firma staje się członkiem rodziny. Z perspektywy założyciela powstaje swoisty konflikt pomiędzy dobrem firmy, własnymi marzeniami a dobrem dzieci, współmałżonka, rodzica. Nadal tylko nieliczna liczba założycieli zdecydowała się w tzw. sile wieku przekazać firmę kolejnemu pokoleniu i odsunąć do drugiego rzędu. Istnieje grono tych, którzy nie mierzą się z konsekwencjami decyzji co do przyszłości firmy i pozostawiają zdarzenia losowi, uzależniając od nagłych zdarzeń, zachorowań, czy śmierci. I to, jak bardzo chcą by firma przetrwała, często ma się nijak do faktycznych działań niezbędnych do realizacji tego celu, w konsekwencji sprowadzając na rodzinę wszystkie ryzyka wynikające z zaniedbania założyciela i decyzji o strukturyzacji sukcesji czy sprzedaży firmy zawczasu.

Pozostało 87% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?