Rozliczanie unijnej zaliczki a nieprawidłowe wydatki

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której z powodu braku środków na rachunku zaliczka zostaje przeznaczona na pokrycie kosztów jego prowadzenia. W takim przypadku pieniądze należy zwrócić wraz z odsetkami.

Aktualizacja: 11.12.2014 09:46 Publikacja: 11.12.2014 02:00

- Na rachunek naszej firmy wpłynęła zaliczka na realizację unijnego projektu. Niestety, w tym samym czasie pobrana została opłata za prowadzenie tego rachunku, a ponieważ innych środków na nim nie było, opłata ta zastała pokryta środkami zaliczki. Jakie konsekwencje wynikają z takiego wykorzystania zaliczki? – pyta czytelnik.

Niestety przedstawiony przypadek zostanie zakwalifikowany jako nieprawidłowość w rozliczaniu unijnej dotacji, chyba że umowa o dofinansowanie wyraźnie przewidywała, że opłaty za prowadzenie rachunku, wyodrębnionego na cele realizacji projektu, należą do kosztów kwalifikowanych. Zaliczka może zostać przeznaczona wyłącznie na opłacenie faktur i rachunków ściśle związanych z realizacją inwestycji (projektu) i tylko w zakresie tzw. wydatków kwalifikowanych.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara