Sądy do spraw własności intelektualnej w 2020 roku

Przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu inwestują w aktywa niematerialne. Dziś o wartości firmy świadczą nie tylko jej zasoby materialne, ale również, a nawet przede wszystkim te, które oparte są na czynnikach niematerialnych, m.in. prawie do znaków towarowych, domen internetowych, know-how.

Aktualizacja: 24.11.2019 08:20 Publikacja: 24.11.2019 00:01

Sądy do spraw własności intelektualnej w 2020 roku

Foto: Adobe Stock

Rządowy projekt ustawy wprowadzający zmiany w postępowaniu w sprawach dotyczących własności intelektualnej (projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 21 marca 2019 r.) skierowany został 30 października 2019 r. do Sejmu. Przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2020 roku.

W związku z coraz większą liczbą spraw dotyczących m.in. praw własności przemysłowej zaistniała potrzeba wprowadzenia do polskiego wymiaru sprawiedliwości wyspecjalizowanych sądów oraz stworzenia odpowiednich warunków do kształtowania się wyspecjalizowanej kadry w zakresie własności intelektualnej. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z 21 marca 2019 r. (dalej: „projekt ustawy") ma na celu m.in. stworzenie wyspecjalizowanych sądów do spraw własności intelektualnej oraz wyspecjalizowanej kadry sądowniczej. Utworzone jednostki organizacyjne będą zajmowały się sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz powiązanych z nimi sprawami dotyczącymi nieuczciwej konkurencji, a także szczególnymi sprawami o ochronę dóbr osobistych.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?