Co do zasady każdy podatnik odpowiada za swoje zobowiązania podatkowe sam całym swoim majątkiem. Jednakże w wielu wypadkach przepisy pozwalają na ściąganie długów podatkowych z majątków innych osób. Dotyczy to m.in. osób pozostających w związkach małżeńskich.
W wypadku małżeństw odpowiedzialność za długi podatkowe obejmuje nie tylko majątek własny podatnika, ale także majątek wspólny jego i małżonka. Zakres odpowiedzialności ma ścisły związek z ustrojem majątkowym małżonków. Z chwilą zawarcia ślubu między małżonkami automatycznie, z mocy samego prawa, powstaje tzw. wspólność majątkowa małżeńska.
Lepsza intercyza
Wspólność majątkową można ograniczyć lub wyłączyć, np. przez intercyzę podpisaną przed ślubem czy umowy zawarte już w trakcie trwania małżeństwa. Wyłączenie, ograniczenie lub zniesienie ustawowej wspólności majątkowej pozwala uniknąć odpowiedzialności za długi podatkowe małżonka. Odpowiedzialność ta nie obejmuje bowiem majątku odrębnego, osobistego współmałżonka.
Inaczej mówiąc, jeśli małżonkowie nie mają majątku wspólnego, każde z nich będzie odpowiadać za swoje długi podatkowe tylko swoim majątkiem. Trzeba jednak pamiętać, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie działają wstecz.
Nie odnoszą się bowiem do długów podatkowych powstałych m.in. przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej czy zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu. W praktyce jeżeli małżonkowie od początku nie zdecydowali się na rozdzielność majątkową i dopiero po jakimś czasie rozdzielili swoje majątki, to za ten okres będą ponosić odpowiedzialność za długi współmałżonka.