Dlaczego dzieci powinny ćwiczyć
Aktywność fizyczna w okresie szkolnym ma bardzo duże znaczenie. Regularne uprawianie sportu może zapobiegać lub opóźniać występowanie pewnych schorzeń. Wpływa także na: samoocenę dziecka, umiejętności współpracy w grupie, integrację, przestrzeganie zasad, czy radzenie sobie z problemami.
Godzina dziennie to minimum
Dzieci i młodzież powinny ćwiczyć codziennie nie krócej niż 60 minut. W Polsce zalecenia te spełnia tylko co czwarty 11-latek i co dziesiąty 17-latek, często właśnie w ramach zajęć WF-u. Choć popularność uprawiania sportu maleje, nie brakuje młodzieży, która na uprawianie sportu poświęca swój wolny czas.
Zwolnienie z WF-u nie pomagają
Najczęstszą przyczyną niećwiczenia przez dzieci na lekcjach WF-u jest brak stroju. Często usprawiedliwia je także zwolnienie od rodziców. Warto pamiętać, że wypisywanie zwolnienia swoim pociechom im nie pomaga, a wręcz szkodzi. Przyczynia się do tycia oraz powstawania wad postawy. Rodzice powinni więc zachęcać dzieci do lekcji WF-u, a tym zapominalskim przypominać o zabraniu na zajęcia odpowiedniego stroju.
Aktywni rodzice – aktywne dzieci
Kluczowy wpływ na aktywność fizyczną dzieci ma aktywność fizyczna ich rodziców. Warto więc zachęcić dzieci do wspólnych ćwiczeń i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest też zapisanie dziecka na zajęcia pozalekcyjne.
„STOP zwolnieniom z WF-u"
To kampania prowadzona przez ministerstwo sportu. Jej głównym założeniem jest walka z plagą zwolnień z WF-u. Akcja jest skierowana do dzieci i młodzieży oraz do szkół. Jej celem jest nie tylko zachęcanie młodych ludzi do aktywności fizycznej, ale także stworzenie warunków, które pozwolą na powszechne uprawianie sportów przez najmłodszych.