Każda intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska, musi dla swej ważności mieć formę aktu notarialnego. Zawarta w innej formie nie wywiera żadnych skutków. Po prostu prawnie nie istnieje.
Małżonkowie mogą zmienić wcześniejsze decyzje dotyczące swoich stosunków majątkowych i np. przywrócić wspólność, rozwiązując umowę wprowadzającą rozdzielność.
[srodtytul]Wspólność wyłączona[/srodtytul]
W trakcie małżeństwa mąż i żona mogą zdecydować o rozdzielności majątkowej, zawierając intercyzę. Mogą też taką umową wspólność ustawową ograniczyć albo rozszerzyć, obejmując nią całe swoje majątki osobiste lub np. pewne kategorie dóbr, które zasadniczo wchodzą do majątku osobistego obdarowanego czy nagrodzonego małżonka (np. nagrody za osobiste osiągnięcia), albo nawet poszczególne dobra wchodzące do majątku osobistego, np. dom wybudowany na działce należącej do majątku wspólnego męża (wraz z tą działką).
Jednakże w art. 49 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w pięciu punktach wskazane zostały dobra, na które wspólności rozszerzyć nie można. Są to przede wszystkim przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu darowizny, dziedziczenia lub zapisu.