Zniesione mają być też bariery ograniczające łączenie różnych spraw opiekuńczych. Takie zmiany przewiduje projekt noweli kodeksów cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz procedury cywilnej. Jego założenia zaprezentowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jak wskazano w uzasadnieniu, sędziowie rodzinni i kuratorzy sądowi wielokrotnie postulowali wprowadzenie regulacji, która skutecznie wyeliminowałaby przeszkodę w efektywnym wykonaniu orzeczenia sądowego o przymusowym odebraniu dziecka, gdy jest ono ukrywane. Nieraz kurator nawet wie lub podejrzewa, gdzie może być dziecko, ale nie zostaje wpuszczony do tego miejsca. Policja tymczasem, choć może asystować kuratorowi w takich czynnościach, nie ma uprawnień do przeszukania.
Nowy przepis, art. 59811a k.p.c., ma jej dać podstawę prawną do dokonywania takich przeszukań, co ma zwiększyć skuteczność orzeczeń sądowych w tych najtrudniejszych przypadkach, gdy rodzice czy członkowie rodzin posuwają się do tzw. porwań rodzinnych.
Przeszukanie ma być możliwe tylko na polecenie sądu. Trzeba je będzie wykonywać z umiarem i poszanowaniem godności osób, których dotyczy, oraz bez wyrządzania niepotrzebnych szkód i dolegliwości. Z przeszukania ma być sporządzany protokół, a zainteresowanym służyć będzie zażalenie.
Druga propozycja dotyczy tego, że dla różnych postępowań w sprawach rodzinnych przewidziano różny skład sądu i z tego powodu nie mogą być łączone do wspólnego rozpoznania. Na przykład nie można łączyć sprawy o kontakty z dzieckiem lub o ustalenie miejsca pobytu dziecka ze sprawą o władzę rodzicielską. W pierwszym wypadku orzeka bowiem jeden sędzia, w drugim sędzia z ławnikami.