W środę Sejm uchwalił nowelę kodeksu rodzinnego wniesioną przez Senat z inspiracji rzecznika praw dziecka Marka Michalaka.
Obecnie sąd ma obowiązek rozstrzygać podczas rozwodu o władzy rodzicielskiej i kontaktach z dzieckiem i może władzę zostawić obojgu rodzicom pod warunkiem, że uzgodnią tzw. plan wychowawczy. Identyczne zasady obowiązują, gdy rodzice mieszkali razem i się rozstają.
Według nowych przepisów w pierwszej kolejności o wykonywaniu władzy rodzicielskiej powinni decydować rodzice w porozumieniu, które może ograniczać się do ustalenia, że będą te sprawy regulować na bieżąco. W razie braku zgody wciąż będzie preferowane pozostawienie pełnej władzy obojgu rodzicom, a tylko najważniejsze kwestie ustali sąd, po uprzednim poznaniu ich propozycji i po mediacji. Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia.
To odwrót od wprowadzonych w czerwcu 2009 r. zasad ustalania kontaktów z dziećmi. Nie sprawdziły się one, bo do porozumienia trzeba zgody obojga rodziców. Kobiety często nadużywały tej okoliczności do wymuszenia na małżonku ustępstw, głównie finansowych.
Etap legislacyjny: trafi do Senatu