Jak traktować dzieci podczas interwencji Policji

- Na pierwszym miejscu każdy funkcjonariusz publiczny powinien stawiać dobro dziecka. Należy zadbać o to, by trudną, nierzadko traumatyczną sytuację, jaką jest interwencja Policji, dziecko przeszło w warunkach bezpiecznych, przyjaznych, z uwzględnieniem jego potrzeb emocjonalnych – apeluje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Aktualizacja: 07.12.2017 10:53 Publikacja: 07.12.2017 10:18

Jak traktować dzieci podczas interwencji Policji

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski

Marek Michalak przypomina, że w 2014 roku, w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej", z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, we współpracy z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Komendy Głównej Policji, został wypracowany dokument pn. Zalecenia dotyczące postępowania dla dobra dziecka, określający standardy ochrony praw dziecka w sytuacji wykonywania przez funkcjonariuszy Policji czynności służbowych z udziałem dzieci.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo