Zawieszenie przepisów nie działa wstecz

Pracodawcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą w porozumieniu z pracownikami zawiesić stosowanie niektórych przepisów prawa pracy. Nie może to jednak prowadzić do pozbawienia zatrudnionych uprawnień, które już stały się wymagalne.

Publikacja: 04.04.2024 04:30

Zawieszenie przepisów nie działa wstecz

Foto: Adobe Stock

Kodeks pracy daje możliwość czasowego zawieszania obowiązywania niektórych przepisów prawa pracy. Wynika to z art. 91 § 1 k.p., według którego – jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy – może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Zatem w razie gdy pracodawca znajdzie się w złej kondycji finansowej, może zawrzeć z pracownikami porozumienie, na mocy którego ulegną zawieszeniu niektóre przepisy prawa pracy. Przyjmuje się, że w takiej sytuacji nawet zmiany niekorzystne dla poszczególnych pracowników są uzasadnione ogólnym interesem załogi i całej firmy.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów