Plan urlopów przynosi korzyść obu stronom stosunku pracy

Rozpisanie terminów wypoczynku sprzyja dobrej organizacji pracy. Pracodawca powinien jednak uważać, aby nie faworyzować części pracowników kosztem innych. Plan urlopów nie może przy tym obejmować urlopu na żądanie.

Publikacja: 18.01.2024 02:00

Plan urlopów przynosi korzyść obu stronom stosunku pracy

Foto: Adobe Stock

W ostatnim roku jednym z ważniejszych tematów w obszarze zarządzania pracownikami i budowy kultury organizacyjnej, poza wdrażaniem nowych reguł dotyczących kontroli trzeźwości czy pracy zdalnej, była kwestia zdrowia psychicznego pracowników. Pracodawcy prześcigają się w oferowaniu benefitów koncentrujących się na tej sferze życia pracownika (pakiety medyczne wzbogacone konsultacjami z psychologie, nauka technik relaksacyjnych). Nie zawsze jednak są one skuteczne i wciąż lawinowo rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawianych przez lekarzy psychiatrów, związanych z obniżoną kondycją psychiczną zatrudnionych. Dbając o zdrowie psychiczne pracowników, poza różnorakimi benefitami, warto sięgać do rozwiązań, które wynikają z samego kodeksu pracy i nie wymagają szczególnego trybu ich wprowadzenia – chodzi tu choćby o promowanie planowania i korzystania z przysługujących pracownikom urlopów.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a