Wiek przedemerytalny nie chroni przed zwolnieniem

Pracownikowi w okresie ochrony przedemerytalnej nie wolno wręczyć wypowiedzenia. Ale w tym czasie może rozwiązać się z nim umowa na podstawie wypowiedzenia dokonanego przed rozpoczęciem tej ochrony.

Publikacja: 30.11.2023 02:00

Wiek przedemerytalny nie chroni przed zwolnieniem

Foto: Adobe Stock

- Pracownikowi 15 grudnia rozpoczyna się ochrona przedemerytalna. Czy można wręczyć mu na kilka dni przed urodzinami wypowiedzenie? Trzymiesięczny okres wypowiedzenia upłynąłby z końcem marca, czyli już dawno w trakcie trwania ochrony. – pyta czytelniczka.

Ochrona przedemerytalna chroni pracownika przed wręczeniem mu wypowiedzenia, ale już nie przed skutkiem (rozwiązanie umowy) wypowiedzenia dokonanego przed jej rozpoczęciem. Oczywiście wypowiedzenie musi być uzasadnione (można zakładać, że pytanie nie dotyczy osoby zatrudnionej na okres próbny). Podana przyczyna musi być rzeczywista, prawdziwa, konkretna i nie może opierać się na dyskryminującym wyróżnieniu pracownika w oparciu o wiek.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a