Związki zawodowe nie tylko dla zatrudnionych na etat

Ustawa o związkach zawodowych daje istotne prawa także osobom, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Mikroprzedsiębiorcy mogą zakładać organizacje związkowe, uczestniczyć w sporach zbiorowych i wspólnie negocjować warunki pracy – mówi dr hab. Monika Latos-Miłkowska z Akademii Leona Koźmińskiego.

Publikacja: 17.08.2023 07:27

Związki zawodowe nie tylko dla zatrudnionych na etat

Foto: Adobe Stocka

- Jest pani autorką opracowania „Zbiorowa ochrona osób wykonujących pracę na własny rachunek”. Opisuje w nim pani szczegółowo skutki nowelizacji ustawy o związkach zawodowych z 2019 r. w kontekście osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak aktualne przepisy mogą wesprzeć samozatrudnionych? Czy zrzeszanie się w związkach zawodowych przez osoby pracujące na własny rachunek ma sens?

Przede wszystkim aktywność związkowa to ogromne wsparcie w negocjowaniu warunków zatrudnienia. Mimo że nie mówimy – w rozumieniu prawa – o pracownikach, to takie osoby mają możliwość zawarcia np. układu zbiorowego pracy, który reguluje warunki zatrudnienia lub poprawia relacje na linii podmiot zatrudniający – samozatrudniony.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt