Ukończenie wieku emerytalnego kończy okres ochrony

Pracownik, który osiągnął wiek emerytalny, nie podlega przepisom ochronnym przed wypowiedzeniem stosunku pracy. Fakt ukończenia tego wieku nie może być jednak jedyną przyczyną rozwiązania umowy.

Publikacja: 17.08.2023 06:56

Ukończenie wieku emerytalnego kończy okres ochrony

Foto: Adobe Stock

- Urodziłam się 17 listopada 1960 r. Miałam umowę na czas nieokreślony. Przepracowałam 40 lat. 28 grudnia 2022 r. pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę, a świadectwo pracy otrzymałam 31 marca 2023 r. Czy to było zgodne z prawem? Czy mam szansę w sądzie pracy? – pyta czytelniczka.

Kodeks pracy zawiera przepisy ustanawiające ochronę osób w wieku przedemerytalnym. Zgodnie z dyspozycją art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Po osiągnięciu wieku emerytalnego ochrona przed wypowiedzeniem stosunku pracy przestaje obowiązywać.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?