Konwencyjne prawo do wyrażania opinii chroni sygnalistę

Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka sygnalista może podlegać ochronie, nawet jeśli ujawni dokumenty pracodawcy objęte tajemnicą zawodową. I to mimo pominięcia wewnętrznych kanałów zgłoszeń.

Publikacja: 03.08.2023 07:18

Konwencyjne prawo do wyrażania opinii chroni sygnalistę

Foto: Adobe Stock

W ostatnim czasie dyskusja o sygnalistach w przestrzeni publicznej była zdominowana ciągłym oczekiwaniem na implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Uwadze wielu mógł umknąć wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 14 lutego 2023 r. w sprawie Halet v. Luksemburg (21884/18). Trybunał uznał, że w rozstrzyganej sprawie doszło do naruszenia wolności sygnalisty do wyrażania opinii (art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 4 listopada 1950 r., DzU z 1993 r. nr 61, poz. 284), mimo że ten publicznie ujawnił dokumenty objęte tajemnicą zawodową pozyskane od swojego pracodawcy – firmy doradczej z „wielkiej czwórki”.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił