Elastyczna organizacja pracy w teorii i w praktyce

Pracownik - rodzic może wnioskować o system skróconego tygodnia pracy czy obniżenie etatu na wybrany okres. Mogą to być miesiące wakacyjne, ale równie dobrze czas aż do ukończenia przez dziecko 8. roku życia.

Publikacja: 25.05.2023 02:00

Elastyczna organizacja pracy w teorii i w praktyce

Foto: Adobe Stock

Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy, implementująca m.in. Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE (DzUrz UEL 2019 Nr 188, str. 79, tzw. dyrektywa work-life balance), zagwarantowała pracownikom wychowującym dzieci w wieku do lat 8 prawo do występowania do pracodawców o elastyczną organizację pracy w celu sprawowania opieki. Wedle założeń dyrektywy ma to zachęcać pracowników wychowujących dzieci do pozostania na rynku pracy, a korzystanie z wybranej formy organizacji pracy ma im ułatwić łączenie kariery zawodowej z rolą rodzica lub opiekuna dziecka. Przybliżam obowiązujące od 26 kwietnia 2023 r. zasady stosowania elastycznej organizacji pracy w teorii i praktyce.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego