Do sprostowania świadectwa pracy przymusi pracodawcę sąd

Jeśli pracownik otrzyma świadectwo pracy z błędami, ma 14 dni na żądanie jego sprostowania. W razie odmowy, może zwrócić się z żądaniem zobowiązania pracodawcy do dokonania poprawek do sądu.

Publikacja: 20.04.2023 02:00

Do sprostowania świadectwa pracy przymusi pracodawcę sąd

Foto: AdobeStock

- Co mogę zrobić, jeżeli w świadectwie pracy otrzymanym od pracodawcy jest błąd dotyczący okresu zatrudnienia? Ponadto pracodawca nie umieścił w świadectwie informacji o wysokości wynagrodzenia. Czy pracodawca ma obowiązek umieścić w świadectwie pracy informacje np. o wysokości wynagrodzenia i uzyskanych kwalifikacjach? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 97 § 1 kodeksu pracy, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego. Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe albo doręcza je w inny sposób. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?