Zgodnie z nowymi przepisami kodeksu pracy regulującymi pracę zdalną (ustawa podpisana przez prezydenta czeka na publikację w Dzienniku Ustaw), tę formę zatrudnienia można wprowadzić:
- przy zawieraniu umowy o pracę albo
Tryb zdalny pracy będzie wolno wprowadzić zarówno przy zawieraniu umowy, jak i w trakcie trwania zatrudnienia. W obu przypadkach trzeba będzie przekazać pracownikowi określone informacje.
Aktualizacja: 31.03.2023 18:48 Publikacja: 02.02.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z nowymi przepisami kodeksu pracy regulującymi pracę zdalną (ustawa podpisana przez prezydenta czeka na publikację w Dzienniku Ustaw), tę formę zatrudnienia można wprowadzić:
- przy zawieraniu umowy o pracę albo
Tylko teraz dostęp do rp.pl za 19,90 zł za każdy miesiąc zamiast 29,90 zł!
Pełen dostęp do serwisu rp.pl – specjalistyczne treści prawne i ekonomiczne, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Sędziowie i prokuratorzy walczą o odmrożenie wynagrodzeń. Do sądów pracy wpłynęło ok. tysiąc pozwów, kolejne to tylko kwestia czasu. Pierwsze wyroki już zapadły. Są dla prawników korzystne.
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy orzekł, że degradacja prokuratora Jarosława Onyszczuka była dyskryminacją w pracy. I za to prokuratura ma zapłacić mu 45 tys. zł odszkodowania - informuje portal oko.press.
Nie zapowiada się, by w najbliższym czasie Trybunał Konstytucyjny zbadał nowelizację, która ma odblokować środki unijne dla Polski.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (UD257), w założeniu kończącej reformę uwłaszczeniową. Przedsiębiorstwa będą mogły przekształcić prawo użytkowania nieruchomości komercyjnych we własność i płacić od gruntu podatek od nieruchomości. Cena wykupu gruntu wyniesie co najmniej 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, ale nie więcej niż wartość gruntu
Dziś możemy pracować zdalnie, jednak by mobilna praca była efektywna i bezpieczna, potrzebny jest lekki laptop wyposażony w długo trzymającą baterię i ochronę ekranu.
Pasażer komunikacji miejskiej płaci karę za brak biletu nawet, gdy biletomat nie działa albo kontroler zablokuje zbyt wcześnie aplikację do ich zakupu.
UE chce transparentności wynagrodzeń i likwidacji luki płacowej w zarobkach pań i panów.
Przedsiębiorstwa będą musiały podawać informacje, które ułatwią pracownikom porównywanie wysokości wynagrodzeń i umożliwią identyfikację różnic płacowych - zakłada nowa unijna dyrektywa, którą w czwartek zaakceptował Parlament Europejski.
Cyfrowe światy są wielką szansą dla logistyki, ale niosą też zagrożenia.
Piątek 31 marca to ostatni dzień, w którym należy złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z wnoszenia od kwietnia opłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Do programu są automatycznie co 4 lata zapisywani wszyscy pracownicy między 18 a 55. rokiem życia, także ci, którzy już wcześniej z PPK zrezygnowali.
Inicjatywę przejmują zasobne w gotówkę korporacje, które stać na przygotowanie się do nadchodzącego boomu gospodarczego.
Od 1 kwietnia będą obowiązywały nowe, wyższe kwoty odszkodowania za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy. Odszkodowanie będzie przysługiwać także za wypadek przy pracy zdalnej, świadczonej np. z domu.
Coraz więcej firm występuje z wnioskami o interpretacje w sprawie prezentów dla pracowników. Argumentują, że upominki są darowiznami. A fiskus przyznaje im rację.
Organ rentowy w 2022 r. sprawdził pod kątem ubezpieczeń społecznych prawie 27 tys. płatników składek. W tym roku kontroli ma być 25 tys. Sprawdziliśmy, jak na takie zapowiedzi reagują firmy.
UE chce transparentności wynagrodzeń i likwidacji luki płacowej w zarobkach pań i panów.
Tylko do 15 kwietnia 2023 r. kredytobiorcy z całej Polski mogą składać pozwy do tzw. Sądu Frankowego w Warszawie. W piątek została opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja, która po tej dacie wymusi wybór lokalnego sądu cywilnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówił, dlaczego Ukraina musi wygrać wojnę.
Spełniono ostatni z warunków zawieszających transakcji nabycia przez Polską Grupę Energetyczną udziałów w spółce będącej dostawcą energii dla kolei, będącą jednocześnie dystrybutorem energii, mającym oddział na terenie całego kraju. Planowana data zamknięcia transakcji to 3 kwietnia. PKPE Holding kontroluje m.in. spółkę PKP Energetyka.
Ciężarna kobieta zmarła w 2021 roku w szpitalu na skutek wstrząsu sceptycznego. Śledczy nie dopatrzyli się przestępstwa w zachowaniu położnych, które opiekowały się kobietą, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej ani nieprawidłowości w opiece nad Izabelą już po zatrzymaniu u niej krążenia. Śledztwo przeciwko trzem lekarzom jest w toku.
Włoska agencja ochrony danych poinformowała w piątek, że wszczęła dochodzenie w sprawie chatbota ChatGPT firmy OpenAI w związku z podejrzeniem naruszenia zasad gromadzenia danych w aplikacji sztucznej inteligencji.
Jak informuje dziennik „The Guardian”, w minionym roku prywatne odrzutowce w Wielkiej Brytanii latały niezwykle często – startowały średnio co sześć minut. Aktywiści klimatyczni zaznaczają, że duża część tych podróży mogła odbyć się innym środkiem transportu – w niektórych przypadkach nawet rowerem.
Taste Atlas przygotował ranking najbardziej lubianych tradycyjnych produktów mięsnych na świecie. Zestawienie, pełne wędlin i kiełbas, zdominowali Hiszpanie. Nie zabrakło polskich produktów. Który z polskich specjałów poradził sobie najlepiej?
Pierwszy, piątkowy konkurs indywidualny finału PŚ w Planicy został z powodu zbyt silnego wiatru przeniesiony na 8.45 w sobotę. Potem – wedle planu – konkurs drużynowy
Papierniczy koncern rosyjskiego oligarchy sprzedał siedem swoich papierni w Europie. Sankcje uniemożliwiły dostawy rosyjskiego drewna na potrzeby tych zakładów.
Po miesiącu niepewności i spekulacji na temat powodów nagłej rezygnacji redaktor naczelnej "Palestry", adwokackie pismo ma nowego szefa. "Wersja papierowa na pewno zostanie utrzymana" - zapewnia Michał Bieniak.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas dzisiejszej konferencji #StopPatodeweloperka zapowiedział likwidację podatku od czynności cywilno-prawnej przy zakupie pierwszego mieszkania.
Pomysł wprowadzenia owadów na europejskie stoły rozpala debatę – nie tylko w Polsce. Pytanie brzmi jednak raczej nie „czy”, ale „kiedy” owady na stałe zadomowią się w naszej diecie.
Każda rewolucja musi mieć swój manifest. Dlaczego inaczej miałoby być z rewolucją sztucznej inteligencji (AI)?
„Kowbojka z Kopenhagi” to wyprawa do Danii, o której Nicolas Winding Refn opowiada od dawna. Surowej, brutalnej i nieprzyjaznej.
Katarzyna Kotula: „Wprowadzimy zakaz modlitw – pikiet z krwawymi banerami przed szpitalami, w których są oddziały ginekologiczne, zaraz po wygranych wyborach”.
W sprawach religii zazwyczaj wszystko jest na opak. Najbardziej żarliwi są w swojej wierze ateiści. A to, co miało być najbardziej postępowe, okazuje się cofać nas najdalej, aż do czasów archaicznego pogaństwa.
Czy sport to jeden z ostatnich bastionów homofobii? Wiele na to wskazuje, choć coming outów przybywa. Czeski piłkarz Jakub Jankto ogłosił niedawno, że jest gejem, i dostał powszechne wsparcie. W futbolu przyznać się do tego jest jednak najtrudniej, także w Polsce.
Im bardziej nacjonalistyczne stają się Indie, tym silniej budzą się etniczne i religijne separatyzmy. Teraz głowę podnosi narodowy ruch sikhijski, któremu marzy się niepodległy Khalistan w indyjskiej prowincji Pendżab.
Dla Rosjan ich państwo nie tylko powinno budzić postrach i być potężne, ale również nieść jakąś wielką ideę. I walczyć o nią w świecie albo przynajmniej udawać, że walczy - mówi Piotr Skwieciński, publicysta, w latach 2019–2022 dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.
Zaraz po wyjeździe z Polski Bauman zaczął, jak mówiła propaganda komunistyczna, odcinać kupony od swojego losu.
To bardzo pouczające. Jestem XY, żona zaś XX, i tu zaszła zmiana, bo do niedawna byłem Prokuraturą, a ona FBI. Królują: Bankomat, Kieszonkowe, 997, Gestapo i Kłopoty. Sprawdźcie państwo, jak zapisały was w komórkach wasze dzieci.
Kraina, do której chce nas zaprowadzić Kościół, jest wciąż ta sama; terytorium, po jakim się poruszamy, też pozostaje bez zmian. Dlatego z taką nieufnością należy podchodzić do wszystkich, którzy wciskają nam do ręki nowe mapy. Pokazujące drogi dużo krótsze i bardziej komfortowe. Drogi donikąd.
„Sopoty” to biografia miasta, które jest połączeniem galerii, cyrku i sali balowej.
Nie wszystko bym z Anglii kopiował, ale ligę angielską i rugby owszem. Wina musującego kopiować nie trzeba, sami się za nie wzięliśmy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas