Wniosek o urlop na naukę nie może kosztować etatu

Pracodawcy powinni ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji. Należy przez to rozumieć m.in. nieodmawianie bez uzasadnionych przyczyn zgody na korzystanie z formy kształcenia wybranej przez zatrudnionego.

Publikacja: 23.11.2022 21:31

Wniosek o urlop na naukę nie może kosztować etatu

Foto: Adobe Stock

- Jestem doktorantem szykującym się do obrony na zasadach przejściowych. W miejscu pracy chciałbym skorzystać z urlopu doktoranckiego. Jaką formę powinien mieć wniosek w tej sprawie? Czy pracodawca może mnie zwolnić na wieść o takim zamiarze? Czy gdyby doszło do takiej sytuacji, mam prawo do ekwiwalentu pieniężnego za czas urlopu doktoranckiego? – pyta czytelnik.

Zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą określają przepisy art. 1031-1036 kodeksu pracy. Natomiast uprawnienia pracowników niebędących nauczycielami akademickimi lub pracownikami naukowymi będących doktorantami określa art. 196 ust. 1 i 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 574 ze zm.).

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów