Z raportu o nielegalnej branży hazardowej wynika, że monopol państwa na automaty się nie sprawdza. Koszty kontroli pochłaniają tysiące złotych, a zyski są niewielkie. W miejscu zarekwirowanych automatów pojawiają się nowe. Powód? To wciąż dochodowy interes. Ale nielegalny, nawet kiedy przenosi się do internetu.

Czytaj także:

Sąd: kara za nielegalne automaty do gier także dla właściciela lokalu

Kosztowne naloty

1 kwietnia 2017 r. weszła w życie zmieniona tzw. ustawa hazardowa. Czas więc na podsumowanie. Czy działa? Jak działa? Na ile jest skuteczna? Jak często za łamanie jej przepisów można trafić do sądu i jakie przynosi zyski?

Ze statystyk Ministerstwa Finansów wynika, że od 1 kwietnia 2017 r. do 31 grudnia 2020 r. przeprowadzono kontrole urządzania gier na automatach bez wymaganego zezwolenia w 10 799 lokalizacjach.

Jaki był koszt działań związanych z zatrzymaniem i zabezpieczeniem nielegalnych urządzeń oraz jaki jest miesięczny koszt ich magazynowania?

Łącznie kwota poniesionych kosztów od 1 kwietnia 2017 r. do końca 2020 r. wyniosła 63 784 216 zł.

Miesięczne koszty magazynowania zatrzymanych automatów wynoszą 913 657,51 zł.

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

Kwotę tę uzyskano, dzieląc sumę kosztów związanych z magazynowaniem poniesionych w całym okresie, tj. od 1 kwietnia 2017 r. do końca 2020 r., przez liczbę miesięcy tego okresu, tj. 45.

Kontrole i zatrzymania automatów do gier, na których urządzane były nielegalne gry hazardowe, prowadzone były w województwach w całym kraju.

Jaką gotówkę zabezpieczono w związku z nielegalnym hazardem?

Od 1 kwietnia 2017 r. do 31 grudnia 2020 r. ogółem zabezpieczono 4 016 657,13 zł, 1010 EUR, 4 USD oraz 5 GBP.

W ilu lokalach kontrola po 1 kwietnia 2017 r. była nieskuteczna i na jakiej podstawie?

Z działań kontrolnych organów Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że ilość kontroli w miesiącu zbliżona jest do ilości skontrolowanych lokali. Na podstawie szacunku było ich w sumie 371.

Procesy bardzo rzadko

Jako powody nieprzeprowadzenia skutecznych kontroli wymienia się: pojawienie się nowej generacji automatów do gier hazardowych czy dokonywanie w stosunku do znacznej części „starych" automatów do gier przeróbek pozorujących ich niehazardowy charakter.

Na liście powodów znalazły się także: utrudnienia w przeprowadzeniu czynności eksperymentu odtworzenia gry na automacie poprzez jego dezaktywację (np. wyłączano dopływ prądu w całym automacie za pośrednictwem zamontowanych przekaźników sterowanych radiowo czy też automaty były stale zablokowane i odblokowywane immobiliserem tylko na czas gry przez przyłożenie go do ukrytego miejsca obudowy automatu).

W sprawie nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych w ostatnich latach wszczęto 12 932 postępowania karnoskarbowe i 21 postępowań karnych (dotyczących pomocnictwa oraz grupy zorganizowanej).

Sądy pierwszej instancji rozpoznały w sumie 7180 spraw. W tym od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 r. było ich 807; w 2018 r. – 2995; w 2019 r. – 2331, a w 2020 r. – 1047.

Co o wynikach raportu mówią prawnicy? Ich oceny są powściągliwe.

– Jak każda ustawa monopolizująca cokolwiek jest z natury nieskuteczna – uważa adwokat Filip Przybylski-Lewandowski z Kancelarii Buszan, Orłowski, Przybylski- -Lewandowski.

Jego zdaniem monopol państwa jest nie do utrzymania.

– Monopolizacja zawsze będzie powodować powstawanie szarej strefy, zwłaszcza kiedy coś wcześniej było dozwolone, a teraz jest zakazane. Bardzo dużo maszyn do gier hazardowych pozostało na rynku. Są więc cały czas zagospodarowywane. Analiza odpowiedzi płynących z raportu prowadzi do wniosku, że monopol państwa do

niczego nie prowadzi – zauważa.

Bukmacherka działa

A jak jest w internecie? Za nielegalne zakłady bukmacherskie i grę w kasynie online grozi kara zapłaty sumy wszystkich wygranych z takich gier (zakładów bukmacherskich i gier kasynowych), a do tego grzywna w wysokości do 120 stawek dziennych. Takie same kary są zresztą nakładane np. za grę w nielegalnym kasynie naziemnym.