Raport o nielegalnej branży hazardowej: monopol państwa na automaty się nie sprawdza

Właściciele nielegalnych automatów do gier mają się dobrze. Liczba akcji fiskusa znikoma, podobnie jak spraw w sądach.

Publikacja: 08.04.2021 07:45

Raport o nielegalnej branży hazardowej: monopol państwa na automaty się nie sprawdza

Foto: policja.gov.pl

Z raportu o nielegalnej branży hazardowej wynika, że monopol państwa na automaty się nie sprawdza. Koszty kontroli pochłaniają tysiące złotych, a zyski są niewielkie. W miejscu zarekwirowanych automatów pojawiają się nowe. Powód? To wciąż dochodowy interes. Ale nielegalny, nawet kiedy przenosi się do internetu.

Czytaj także:

Sąd: kara za nielegalne automaty do gier także dla właściciela lokalu

Kosztowne naloty

1 kwietnia 2017 r. weszła w życie zmieniona tzw. ustawa hazardowa. Czas więc na podsumowanie. Czy działa? Jak działa? Na ile jest skuteczna? Jak często za łamanie jej przepisów można trafić do sądu i jakie przynosi zyski?

Ze statystyk Ministerstwa Finansów wynika, że od 1 kwietnia 2017 r. do 31 grudnia 2020 r. przeprowadzono kontrole urządzania gier na automatach bez wymaganego zezwolenia w 10 799 lokalizacjach.

Jaki był koszt działań związanych z zatrzymaniem i zabezpieczeniem nielegalnych urządzeń oraz jaki jest miesięczny koszt ich magazynowania?

Łącznie kwota poniesionych kosztów od 1 kwietnia 2017 r. do końca 2020 r. wyniosła 63 784 216 zł.

Miesięczne koszty magazynowania zatrzymanych automatów wynoszą 913 657,51 zł.

Kwotę tę uzyskano, dzieląc sumę kosztów związanych z magazynowaniem poniesionych w całym okresie, tj. od 1 kwietnia 2017 r. do końca 2020 r., przez liczbę miesięcy tego okresu, tj. 45.

Kontrole i zatrzymania automatów do gier, na których urządzane były nielegalne gry hazardowe, prowadzone były w województwach w całym kraju.

Jaką gotówkę zabezpieczono w związku z nielegalnym hazardem?

Od 1 kwietnia 2017 r. do 31 grudnia 2020 r. ogółem zabezpieczono 4 016 657,13 zł, 1010 EUR, 4 USD oraz 5 GBP.

W ilu lokalach kontrola po 1 kwietnia 2017 r. była nieskuteczna i na jakiej podstawie?

Z działań kontrolnych organów Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że ilość kontroli w miesiącu zbliżona jest do ilości skontrolowanych lokali. Na podstawie szacunku było ich w sumie 371.

Procesy bardzo rzadko

Jako powody nieprzeprowadzenia skutecznych kontroli wymienia się: pojawienie się nowej generacji automatów do gier hazardowych czy dokonywanie w stosunku do znacznej części „starych" automatów do gier przeróbek pozorujących ich niehazardowy charakter.

Na liście powodów znalazły się także: utrudnienia w przeprowadzeniu czynności eksperymentu odtworzenia gry na automacie poprzez jego dezaktywację (np. wyłączano dopływ prądu w całym automacie za pośrednictwem zamontowanych przekaźników sterowanych radiowo czy też automaty były stale zablokowane i odblokowywane immobiliserem tylko na czas gry przez przyłożenie go do ukrytego miejsca obudowy automatu).

W sprawie nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych w ostatnich latach wszczęto 12 932 postępowania karnoskarbowe i 21 postępowań karnych (dotyczących pomocnictwa oraz grupy zorganizowanej).

Sądy pierwszej instancji rozpoznały w sumie 7180 spraw. W tym od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 r. było ich 807; w 2018 r. – 2995; w 2019 r. – 2331, a w 2020 r. – 1047.

Co o wynikach raportu mówią prawnicy? Ich oceny są powściągliwe.

– Jak każda ustawa monopolizująca cokolwiek jest z natury nieskuteczna – uważa adwokat Filip Przybylski-Lewandowski z Kancelarii Buszan, Orłowski, Przybylski- -Lewandowski.

Jego zdaniem monopol państwa jest nie do utrzymania.

– Monopolizacja zawsze będzie powodować powstawanie szarej strefy, zwłaszcza kiedy coś wcześniej było dozwolone, a teraz jest zakazane. Bardzo dużo maszyn do gier hazardowych pozostało na rynku. Są więc cały czas zagospodarowywane. Analiza odpowiedzi płynących z raportu prowadzi do wniosku, że monopol państwa do

niczego nie prowadzi – zauważa.

Bukmacherka działa

A jak jest w internecie? Za nielegalne zakłady bukmacherskie i grę w kasynie online grozi kara zapłaty sumy wszystkich wygranych z takich gier (zakładów bukmacherskich i gier kasynowych), a do tego grzywna w wysokości do 120 stawek dziennych. Takie same kary są zresztą nakładane np. za grę w nielegalnym kasynie naziemnym.

Z raportu o nielegalnej branży hazardowej wynika, że monopol państwa na automaty się nie sprawdza. Koszty kontroli pochłaniają tysiące złotych, a zyski są niewielkie. W miejscu zarekwirowanych automatów pojawiają się nowe. Powód? To wciąż dochodowy interes. Ale nielegalny, nawet kiedy przenosi się do internetu.

Czytaj także:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał