Posłowie uchwalili w piątek zmiany w ustawie o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego. Przypieczętowali tym samym wprowadzenie kary odbywanej z elektroniczną bransoletą na stałe do polityki karnej (dotychczasowa epizodyczna ustawa traci moc w sierpniu 2014 r). Posłowie uzupełnili dotychczasowe przepisy regulacjami o postępowaniu na wypadek awarii urządzenia; nagłego wypadku czy zmiany podmiotu dozorującego. W takich sytuacjach upoważniony pracownik Centrum Monitorowania może bez zgody sądu penitencjarnego wymienić, zdjąć lub założyć elektroniczne urządzenie na nowo. Na skazanego, który korzysta z tej formy odbywania kary, nałożono też obowiązek dbania o sprzęt, a na dozorującego obowiązek zapewnienia stałego zasilania prądem. Możliwe będzie stosowanie nowocześniejszych rozwiązań technologicznych, z których skorzystają m.in. ofiary przemocy domowej.
W noweli przewidziano też możliwość przerwy w wykonywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego. Jeśli dana osoba z uzasadnionych względów zechce wyjechać np. na miesiąc za granicę, będzie mogła złożyć wniosek do sądu penitencjarnego.
Elektroniczne obroże, wprowadzone we wrześniu 2009 r., miały działać na próbę do września 2014 r. Do tej pory założyło je 15 tys. 700 skazanych. System dysponuje niewielkimi aparatami przypominającymi telefony komórkowe, które mogą nosić ofiary przestępstw. Aparat reaguje natychmiast na zbliżenie się sprawcy, alarmując ofiarę, że jest on blisko. Jednocześnie sygnał o złamaniu zakazu i niebezpieczeństwie trafia do centrali monitorowania.
System dozoru elektronicznego ma być wykorzystany także do kontrolowania pedofilów, którzy odbyli już kary. Wraz z SDE uruchomiono także 12 centrów patrolowych działających w całej Polsce. Ich rozmieszczenie zostało zaplanowane tak, by dojazd na miejsce – do domu skazanego z obrożą – zajmował maksymalnie trzy godziny. Kontrola każdego skazanego odbywa się co najmniej raz na 28 dni. Patrole mogą jednak interweniować w każdej chwili.
O tym, jak wygląda dzień skazanego z obrożą oraz przestrzeń, po której może się poruszać, decyduje sąd, ustalając dla każdego z nich indywidualny harmonogram. Bierze pod uwagę pracę, którą wykonuje, jego obowiązki domowe, obowiązki religijne.