W 2013 r. liczba wszczętych przez prokuraturę spraw dotyczących udaremnienia przetargu (art. 305 kodeksu karnego) gwałtownie wzrosła. Tak samo zresztą jak stwierdzonych przestępstw tego rodzaju.
Jak informuje Komenda Główna Policji, w 2013 r. stwierdzono aż 65 przypadków uda?remnienia przetargu. Spraw wszczętych było 145. Dla porównania w 2012 r. liczby te były dużo mniejsze: odpowiednio osiem i 43. Powód to zaostrzająca się konkurencja na rynku.
Do więzienia ?za nieprawdę
Zachowanie sprawcy spenalizowane przez ustawodawcę w art. 305 § 1 k.k. polega na udaremnianiu lub utrudnianiu przetargu publicznego albo na wejściu w porozumienie z inną osobą w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i działaniu na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na której rzecz przetarg jest prowadzony. Przewidziano za to karę do trzech lat więzienia.
Kryzys sprawia, że wykonawcy częściej podejmują ryzykowne działania – twierdzą specjaliści od zamówień publicznych. Coraz częściej udaremnianiu przetargów towarzyszy korupcja, ale nie tylko. W grę wchodzą też pomówienia oraz wprowadzanie w błąd.
Młody rolnik z gminy Barlinek chciał w przetargu nabyć działkę graniczącą z jego gospodarstwem. Wiedział, że nie wygra z tymi, którzy kupują ziemię, by ją odsprzedać obcokrajowcom. Jeden z członków komisji społecznej złożył więc wniosek o odwołanie przetargu i tak go udaremniono.