Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie dwóch projektów kodeksu karnego wykonawczego. Pierwszy, senacki, ma zmienić zasady udzielania świadczeń zdrowotnych za kratami. To wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 lutego 2014 r.
Nowela stanowi, że funkcjonariusz niewykonujący zawodu medycznego nie może być obecny podczas udzielania świadczeń zdrowotnych skazanemu; zasada ta nie będzie dotyczyła przypadków świadczeń udzielanych skazanym niebezpiecznym lub gdy asysta funkcjonariusza jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa członka personelu medycznego.
Drugi z projektów, przygotowany przez posłów PO, ma ułatwić życie skazanym z tzw. N-ką, czyli uznanych za niebezpiecznych. To wynik wyroków wydanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawach przeciwko Polsce. Po zmianie przy każdorazowej weryfikacji decyzji o uznaniu skazanego za niebezpiecznego komisja penitencjarna będzie musiała uwzględnić nie tylko jego właściwości i warunki osobiste, ale i zachowanie podczas popełniania przestępstwa, sposób zachowania w więzieniu, stopień demoralizacji, a w stosunku do członka gangu – zagrożenie dla porządku, które może wyniknąć z nawiązania kontaktu z innymi członkami grupy przestępczej.
Etap legislacyjny: pierwsze czytanie