Prokuratura postawi zarzuty Joannie Musze? Doniesienia o posłance Polski 2050

Prokuratura ma planować postawienie zarzutów w związku z organizacją koncertu Madonny w 2012, na które Joanna Mucha miała przekazać pieniądze z rezerwy ministerstwa sportu. Wcześniej o immunitecie obecnej wiceminister edukacji zdecydowała komisja.

Publikacja: 16.10.2024 10:42

Warszawa, 12.10.2024. Wiceminister edukacji Joanna Mucha uczestniczy w konferencji prasowej w Focus

Warszawa, 12.10.2024. Wiceminister edukacji Joanna Mucha uczestniczy w konferencji prasowej w Focus Hotel.

Foto: Tomasz Gzell/PAP

Jak informuje Onet, prokuratura ma planować postawienie zarzutów i przesłuchanie w charakterze podejrzanej Joanny Muchy, posłanki Polski 2050. Wniosek o uchylenie jej immunitetu, złożony przez prokuratora okręgowego w Warszawie, ma być rozpatrzony na środowym posiedzeniu Sejmu.

Czytaj więcej

Wraca głośna sprawa koncertu Madonny. Posłowie podjęli decyzję

Joanna Mucha. Pieniądze na Euro 2012, które trafiły na koncert Madonny?

Powodem wzięcia posłanki pod lupę ma być organizacja koncertu Madonny w 2012 roku. Pełniąc funkcję ministra sportu w rządzie Donalda Tuska Joanna Mucha miała zatwierdzić wypłatę na organizację wydarzenia. Pieniądze, w kwocie przekraczającej 5,9 mln zł, pochodzić miały z rezerwy celowej ministerstwa – były więc przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci, a także na realizację zadań związanych z mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Ponadto, według doniesień Onetu, Mucha jako minister miała wyrazić zgodę na to, by Narodowe Centrum Sportu użyczyło ekipie Madonny przestrzeni na Stadionie Narodowym pod organizację koncertu. Prokuratura ma uważać, iż stało się to niezgodnie z przepisami.

Joanna Mucha i koncert Madonny. Sprawę badała prokuratura, Najwyższa Izba Kontroli, teraz wniosek trafi do Sejmu

Tymczasem, już w 2013 roku sprawą zainteresowała się Najwyższa Izba Kontroli. Nie dopatrzyła się wprawdzie naruszenia przepisów, ale uznała, iż doszło do niegospodarnego i niezgodnego z przeznaczeniem wydania pieniędzy. NIK zawiadomiła wtedy o sprawie rzecznika dyscypliny finansów publicznych. W 2014 roku Joanna Mucha zeznawała w prokuraturze – śledztwo umorzono, by następnie wznowić je za czasów Zbigniewa Ziobry. W 2021 roku do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłanki, którym nie zajęto się przez ostatnie trzy lata – marszałek Szymon Hołownia zdecydował zaś w ostatnim czasie o skierowaniu wniosku do ponownego rozpatrzenia.

We wrześniu 2024 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych opowiedziała się przeciwko temu wnioskowi, o czym informowała Polska Agencja Prasowa.

Jak podaje Onet, dziś sprawozdanie z komisji trafi pod obrady Sejmu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo