Taką informację na platformie „X” przekazał w środę obrońca byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski. - Sprawa zostanie zatem rozpoznana w pierwotnie wylosowanym składzie - dodał.
Chodzi o postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa o odmowie zastosowania aresztu tymczasowego wobec polityka Suwerennej Polski. Sąd uznał, że Marcin Romanowski może wyjść na wolność, ponieważ chroni go immunitet zastępcy członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa wysłała do sądu drugiej instancji zażalenie na tę decyzję.
Dlaczego prokuratura chciała wyłączyć sędziego Przemysława Dziwańskiego
Sprawa w drodze losowania trafiła do Przemysława Dziwańskiego z X wydziału karnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie. We wtorek Prokuratura Krajowa poinformowała, iż skierowała do sądu wniosek o
wyłączenie sędziego Przemysława Dziwańskiego. Z uzasadnienia wynika, iż
został on powołany na stanowisko sędziego SO w Warszawie w oparciu o
uchwałę tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
- W takim kształcie Krajowa Rada Sądownictwa nie może być uznana za organ
odpowiadający modelowi i standardowi funkcjonowania wynikającemu z
właściwych przepisów Konstytucji RP, przepisów prawa Unii Europejskiej
oraz Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych
Wolności („EKPCz”) - argumentowała prokuratura.
Przypomniała, że zarówno Sąd Najwyższy, jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka („ETPCz”) wielokrotnie w swoim orzecznictwie wskazywały, że KRS działający na podstawie ustawy z 8 grudnia 2017 r. nie daje gwarancji niezależności od władzy wykonawczej oraz ustawodawczej. - Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest niemożność uznania sędziów nominowanych do pełnienia urzędów w procedurze nominacyjnej z udziałem tak ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa za gwarantów niezależnego i niezawisłego sądu, stosownie do zasady określonych w przepisach krajowych i międzynarodowych (art. 6 EKPCz, art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, art. 178 Konstytucji), co potwierdziło szereg postanowień i uchwał Sądu Najwyższego oraz wyroków TSUE i ETPCz (we wniosku prokurator wymienił kilkanaście przykładowych) - wskazano.
Zdaniem prokuratury "ma to szczególne znaczenie w niniejszej sprawie, gdyż zarzuty stawiane podejrzanemu Marcinowi Romanowskiemu dotyczą wprost i pozostają w bezpośrednim związku z pełnionymi przez niego funkcjami kierowniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości, w tym funkcjami sekretarza i podsekretarza stanu".