Kaczyński ukarany przez sąd. Chodzi o niezłożenie przyrzeczenia na komisji ds. Pegasusa

Komisja ds. Pegasusa skierowała jakiś czas temu wniosek do sądu o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego za to, że nie złożył on pełnej przysięgi na początku przesłuchania. Przewodnicząca Magdalena Sroka poinformowała, że sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek o karę dla prezesa PiS.

Publikacja: 02.07.2024 10:12

Wezwany na świadka prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas posiedzenia komisji śledczej ds. Pegasusa w

Wezwany na świadka prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas posiedzenia komisji śledczej ds. Pegasusa w Sejmie.

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Jak poinformowała przewodnicząca komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka, wniosek komisji o ukaranie prezesa PiS został pozytywnie rozpatrzony przez sąd. Na Jarosława Kaczyńskiego nałożona została kara w wysokości 3000 zł, o której nałożenie wnioskowała komisja. Powodem miało być niezłożenie przez polityka przysięgi w pełnej jej treści na początku przesłuchania, które odbyło się przed komisją.

— Pierwsze decyzje sądu były po myśli komisji, natomiast nie jest to prawomocny wyrok. Jarosław Kaczyński został ukarany przez sąd okręgowy nałożeniem kary właśnie 3000 zł za niewypowiedzenie przysięgi podczas pierwszego przesłuchania. Natomiast odwołał się, także czekamy na rozstrzygnięcie w drugiej instancji — przekazała Magdalena Sroka (PSL) w rozmowie z dziennikarzem wp.pl Patrykiem Michalskim.

Jak wskazuje Sroka, wyrok jest nieprawomocny, a prezes PiS wniósł odwołanie.

Czytaj więcej

Śledztwo w sprawie zakupu Pegasusa zostało wszczęte na nowo

Komisja ds. Pegasusa: Jarosław Kaczyński ukarany za niezłożenie przysięgi

Rozstrzygnięcie w pierwszej instancji nastąpić miało około miesiąc temu. Wtedy też wniesione zostało odwołanie i tym samym sprawa toczy się dalej. Nie jest wiadome, w jakim czasie sąd wyższej instancji orzeknie w przedmiocie kary, nałożonej na Jarosława Kaczyńskiego.

— Ja jestem daleka (od tego — przyp. red.) żeby naciskać na sądy i wymuszać szybsze działanie. Ja wierzę, że działają na tyle sprawnie na ile mogą dzisiaj — stwierdziła Sroka.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy przesłuchania prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego podczas zebrania komisji ds. Pegasusa. Polityk odmówił wtedy złożenia przysięgi w pełnej jej treści, do której złożenia zobowiązani są świadkowie. Jako powód podał fakt, iż część informacji które posiada objęta jest klauzulą tajności, a tym samym — aby je wyjawić musiałby uzyskać zgodę premiera. Bez tej zgody zaś, jak twierdził Kaczyński, nie mógł on zobowiązać się poprzez złożenie przyrzeczenia do wyjawienia wszystkiego o co zostanie zapytany.

Dobra osobiste
Ksiądz pozwał biskupa. Jest wyrok Sądu Najwyższego w bezprecedensowej sprawie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dobra osobiste
Lex Kaczyński do kosza. Nakazane przeprosiny muszą coś znaczyć
Aplikacje i egzaminy
Pierwszy dzień egzaminów zawodowych za nami. Znamy zadania z prawa karnego
Prawo karne
Koniec głośnego procesu adwokata. Prokurator: Zachowanie jakby miał 13 lat
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Prawo karne
Gdzie jest zabójca posła PiS? Prokuratura: zwolniony, ale nie uwolniony
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście