Z inicjatywą zbadania tematu agresji i przemocy wobec profesjonalnych pełnomocników wyszła Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE). Zrzeszone w niej samorządy prawnicze prowadzą ankiety wśród swoich członków dotyczące tego, jak często spotykają się w czasie wykonywania zawodu z przemocą, groźbami czy nękaniem, jak to na nich wpływa i jak reagują. I choć tylko kilka krajów przedstawiło swoje wyniki, wśród nich są też obie polskie korporacje prawnicze.
– Ideą raportu jest zebranie informacji we wszystkich krajach stowarzyszonych w CCBE, a następnie dyskusja o wprowadzeniu systemowych rozwiązań w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa pełnomocników – mówi Natalia Klima-Piotrowska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka NRA.
– Raport pokazał, że problem rzeczywiście istnieje, choć przemoc fizyczna to marginalne zjawisko. Chodzi głównie o wyzwiska, kierowanie gróźb, nękanie. Po głośnym zabójstwie komorniczki, w zeszłym roku dyskusja na temat przemocy wobec prawników rozpoczęła się na dobre. Zaczęto szukać rozwiązań systemowych. Dlatego myślę, że warto byłoby tu podjąć szersze działania wszystkich samorządów – zaznacza adwokatka.
Agresja słowna wobec prawników to wciąż agresja
Czytaj więcej
Zmarła 44-letnia komornik, która w piątek została zaatakowana przez nożownika w kancelarii komorn...