Nowy projekt Kai Godek. Kary za debatę o aborcji to ryzykowana droga

W ocenie konstytucjonalistów obywatelski projekt wprowadzenia kar za propagowanie przerywania ciąży naruszałby wolność debaty publicznej i rozpowszechniania informacji. Inna rzecz jak by go ocenił obecny Trybunał Konstytucyjny.

Publikacja: 29.12.2022 14:22

Działaczka Pro-life Kaja Godek podczas konferencji prasowej przed złożeniem podpisów pod ustawą obyw

Działaczka Pro-life Kaja Godek podczas konferencji prasowej przed złożeniem podpisów pod ustawą obywatelską "Aborcja to Zabójstwo"

Foto: PAP/Rafał Guz

Projekt noweli ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przewiduje zakaz publicznego propagowania jakichkolwiek działań dotyczących możliwości przerwania ciąży w kraju lub za granicą. Za produkowanie, utrwalanie, sprowadzanie, nabywanie, przechowywanie, posiadanie, prezentowanie, przewożenie lub przesyłanie druku, nagrań lub innych przedmiotów, lub nośników danych zawierających takie treści, groziłaby kara do 2 lat więzienia.

A osobie nakłaniającej kobietę do przerwania ciąży ma grozić do 3 lat więzienia, a gdyby dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej - od 6 miesięcy do 8 lat.

Czytaj więcej

Projekt Godek trafi do Sejmu. Zbiórka podpisów zakończona

- Polacy chcą, żeby ochrona życia nie była pustym frazesem, pustym zapisem w ustawie, ale ochrona życia była pełniejsza - mówiła Kaja Godek z fundacji Życie i Rodzina, składając w Sejmie projekt pod którym podpisało się ok. 150 tys. osób.

- Mamy w tym projekcie do czynienia z problem ograniczenia wolności debaty publicznej a w szczególności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art. 54 konstytucji), która jest podstawą państwa demokratycznego. Jeśli chcemy ograniczyć tę wolność to musimy wykazać, że jest to konieczne w demokratycznym państwie jak mówi art. 31 ust. 3 konstytucji, a zatem wykazać, że dobro które chronimy jest większe niż to które poświęcamy. Pojawiają się jednak zasadnicze wątpliwości czy poświęcając wolność pozyskiwania i rozpowszechniania informacji osiągniemy zamierzony przez projektodawców cel - ocenia prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Po drugie przepisy karne muszą odpowiadać zasadzie określoności prawa a tu pojawić się mogą zastrzeżenia co do użytych określeń np "propagowanie". Kwestia aborcji należy wreszcie do szczególnie kontrowersyjnych, dlatego posługiwanie się przepisami karanymi w tej dziedzinie jest obciążone ryzykiem niekonstytucyjności w szczególnym stopniu - mówi prof. Piotrowski

- Argumenty co do niekonstytucyjności nieproporcjonalnego zaostrzenia prawa aborcyjnego wskutek wyroku TK K 1/20 przekonująco przedstawił prof. Leon Kieres w uzasadnieniu zdania odrębnego. Proponowane w społecznym projekcie dalsze, nieracjonalne zaostrzenia są jeszcze bardziej nieproporcjonalną ingerencją w wolności konstytucyjne, naruszającą gwarantowane traktatami swobody unijne. Europa wybrała wolność, w ramach której nie mieść się wsadzanie ludzi do więzień za posiadanie reklam legalnych usług medycznych. W dobie atakujących nas reklam internetowych nie sposób zresztą za to racjonalnie przypisać odpowiedzialności - ocenia prof. Maciej Gutowski, adwokat.

- Uważam ten projekt za szkodliwy, gdyż wywoła jeszcze większy niepokój dotyczący zakresu aborcji, a należałoby dążyć do kompromisu, zrewidowania stanowiska Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., który poszedł zbyt daleko, a może nawet powrócić do poprzedniego kompromisu w sprawie aborcji - mówi "Rz" prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, konstytucjonalista i karnista.

- Nie powiem jednak jakby ocenił taką ustawę obecny Trybunał Konstytucji, ale TK przed 2015 rokiem uznałby ją za niekonstytucyjną dodaje prof. Zoll.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego