Pijany kierowca straci samochód. Sejm przegłosował przepisy

Sejm przegłosował w środę nowelizację Kodeksu karnego wprowadzającą konfiskatę aut kierowców prowadzących po spożyciu alkoholu. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Publikacja: 17.11.2022 12:14

Pijany kierowca straci samochód. Sejm przegłosował przepisy

Foto: Adobe Stock

Przygotowana w resorcie sprawiedliwości i uchwalona przez Sejm nowelizacja zakłada też m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila (niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy, czy nie) lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Czytaj więcej

Kierowca na podwójnym gazie straci auto, a co z rowerzystami?

Przepadek będzie orzekał sąd, ale policja będzie mogła zająć samochód kierowcy od razu na okres do siedmiu dni, a następnie prokurator orzeknie jego zabezpieczenie.

Co z pojazdem, który nie jest własnością pijanego kierowcy albo gdy pojazd zostanie zniszczony w wypadku? W takiej sytuacji orzekany byłby przepadek równowartości pojazdu. Pod uwagę będzie brana wartość określona w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy – średnia wartość rynkowa odpowiadająca wartości podobnych pojazdów.

W przypadku kierowcy, który usiadł nietrzeźwy za kierownicę pojazdu pracodawcy, sąd orzeknie nawiązkę. To łagodniejsze rozwiązanie ma zapobiec sytuacjom, w których kierowca zmuszony byłby płacić równowartość np. autobusu czy tira.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami konfiskacie nie będą podlegać rowery.  Jeszcze wiosną, podczas prac nad przepisami o konfiskacie, uszczegółowiono, że przepadek dotyczyć będzie „pojazdów mechanicznych”.

Przypomnijmy, że  Senat wnioskował o odrzucenie nowelizacji. Za odrzuceniem senackiego sprzeciwu głosowało 229 posłów, 206 było przeciwko, a 10 wstrzymało się od głosu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona