Ustawa przewiduje m.in. zakaz łączenia mandatu parlamentarzystu lub samorządowca z funkcją w instytucjach i spółkach państwowych, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiada co najmniej 10 proc. udziałów.
Senat oponował za tym by zmiana weszła w życie już od 1 stycznia 2022 roku - jednak zgodnie z przepisami zakaz będzie obowiązywać dopiero kolejnej kadencji.
Czytaj więcej
Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego przewidującą zaostrzenie kar dla osób skazanych za korupcję. Za przyjęciem ustawy głosowało 286 posłów, jeden był przeciwny, a 158 wstrzymało się do głosu.
Rozszerzono również pakiet przestępstw za popełnienie, których grozić będzie mogła utrata pracy lub dożywotni zakaz pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Dodatkowo, osoba skazana za korupcję nie będzie mogła otrzymać dotacji z publicznych pieniędzy w ramach przetargu, a sąd będzie mógł pozbawić praw publicznych za korupcję urzędniczą, płatną protekcję, łapownictwo wyborcze czy odpłatne fałszerstwo dokumentu urzędowego.
Ustawa nakłada również obowiązki na partie polityczne: prowadzenie i aktualizowanie rejestrów wpłat czy rejestru zawieranych umów.
Wprowadzone przepisy odnoszą się również po części do prawa sportowego: sprawcy korupcji sportowej czy nieuczciwego udziału w zakładach wzajemnych również będą mogli zostać pozbawieni praw publicznych.