Ofiary agresji w rodzinie mogą liczyć na większą pomoc państwa. Pogotowie Niebieska Linia, które na zlecenie Ministerstwa Zdrowia prowadzi Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dostało więcej możliwości działania.
Kiedy osoby pokrzywdzone poinformują pogotowie, że skazany za przestępstwo wobec najbliższych nadal znęca się nad nimi, konsultanci pogotowia skontaktują się z policją z rejonu, w którym mieszkają ofiara i sprawca przemocy. Skonsultują się także z kuratorem sądowym prowadzącym dozór nad przestępcą. Pogotowie będzie następnie monitorowało interwencję u poszkodowanej rodziny. Będzie jednocześnie mogło wystąpić o odwieszenie sprawcy wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Nowy rodzaj interwencji pogotowia umożliwiło porozumienie trzech instytucji. W listopadzie 2010 r. Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ministerstwo Sprawiedliwości i Komenda Główna Policji podpisały dokument o współpracy dotyczącej przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Nowe sposoby zwalczania problemu nękania fizycznego i psychicznego najbliższych podejmuje także Ministerstwo Pracy. Wczoraj Jarosław Duda, wiceminister pracy, poinformował PAP, że w ciągu dwóch tygodni resort powoła zespół ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Będzie on pracował nad rozporządzeniem do znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.