Majątek z przestępstwa będzie można skonfiskować bez uprzedniego wyroku skazującego

Konfiskata dochodów pochodzących z działalności przestępczej bez uprzedniego wyroku funkcjonuje w część państw Unii. W Polsce jednak tego typu rozwiązania są na etapie projektowania

Publikacja: 25.07.2012 11:20

Ochrona danych, a także zamrożenie i konfiskata mienia pochodzącego z przestępstwa na terenie Unii Europejskiej – to główne tematy, jakie poruszyli ministrowie sprawiedliwości UE w trakcie nieformalnej Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, która odbyła się 23-24 lipca w stolicy Cypru – Nikozji.

Podsekretarz Stanu – Michał Królikowski, reprezentujący Ministerstwo Sprawiedliwości RP powiedział w trakcie spotkania, że Polska widzi konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań prawnych, które służą pozbawienia przestępców ich zaplecza ekonomicznego. – Jeśli jednak chodzi o najdalej idący mechanizm konfiskaty bez uprzedniego wyroku skazującego, to jesteśmy w negocjacjach na początku, a nie na końcu drogi. Ostateczne poparcie Polski uzależnione będzie od kształtu, jaki przybierze ta instytucja – dodał wiceminister.

Konfiskata bez uprzedniego wyroku funkcjonuje w część państw Unii Europejskiej. Jednak często opiera się ona tam o odmienne rozwiązania prawne i aksjologiczne.

- Podzielamy pogląd, że restrykcyjny instrument z samej swojej natury powinien być zaopatrzony w odpowiednie gwarancje proceduralne. Nie możemy jednak przeceniać ich wartości. Należy mieć na uwadze, że gwarancje proceduralne mają na celu uniknięcie nadużywania prawa. Nie są jednak wystarczającym środkiem wobec prawa nieproporcjonalnie restrykcyjnego – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości RP. – Żadne gwarancje procesowe nie zastąpią odpowiedniego wyważenia surowości wprowadzanych środków prawa karnego. Musimy zatem myśleć o znalezieniu odpowiedniej równowagi już na etapie projektowania rozwiązań materialnych dotyczących konfiskaty – dodał.

12 marca 2012 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie zamrożenia i konfiskaty dochodów pochodzących z działalności przestępczej w Unii Europejskiej.

Celem projektu jest ułatwienie państwom członkowskim konfiskaty i odzyskiwania zysków pochodzących z poważnej transgranicznej przestępczości zorganizowanej. Celem pośrednim jest ochrona legalnego obrotu gospodarczego przed przestępczością i korupcją oraz wzmocnienie finansowe władz publicznych świadczących usługi dla obywateli.

Projekt zakłada wprowadzenie we wszystkich państwach członkowskich następujących rodzajów przepadku:

- przepadku narzędzi i korzyści pochodzących z przestępstwa lub ich równowartości w związku ze skazaniem,

- rozszerzonego przepadku mienia należącego do osoby skazanej, orzekanego w postępowaniu karnym,

- konfiskaty narzędzi i korzyści pochodzących z przestępstwa bez uprzedniego wyroku skazującego w przypadku niemożności kontynuowania postępowania karnego,

- konfiskaty mienia przekazanego przez sprawcę osobom trzecim.

Art. 5 projektu dyrektywy (którego dotyczyła dyskusja na posiedzeniu Rady nieformalnej) przewiduje konfiskatę bez uprzedniego wyroku skazującego.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku