Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją ar. 244 § 2 Kodeksu postępowania karnego.
Zgodnie z tym przepisem „zatrzymanego należy natychmiast poinformować o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu prawach, w tym prawie do skorzystania z pomocy adwokata, oraz wysłuchać go".
Zdaniem prof. Lipowicz przepis ten jest niezgodny z ustawą zasadniczą w zakresie, w jakim nie przewiduje on prawa zatrzymanego do odmowy złożenia oświadczeń i obowiązku poinformowania zatrzymanego o takim prawie.
Jak czytamy we wniosku, „wysłuchanie", o którym mowa w zaskarżonym przepisie sprawia, iż osoba wysłuchiwana pozbawiona jest gwarancji, stanowiących istotę prawa do obrony, tj. odmowy składania oświadczeń.
Dalej RPO wytyka, iż Kodeks postępowania karnego nie precyzuje ani formy wysłuchania, ani też ram formalnoprawnych tej czynności. – Nie wiadomo, czy wysłuchanie ma zostać udokumentowane w protokole zatrzymania, czy na tę okoliczność należy sporządzić odrębny dokument w formie protokołu lub notatki urzędowej – zauważa prof. Lipowicz.