Przestępstwa i wykroczenia: mniej kradzieży, więcej fałszerstw i przekupstwa

Mimo przeciwdziałań korupcja niebezpiecznie wzrasta. W ubiegłym roku w sporcie i gospodarce Polacy popełnili ponaddwukrotnie więcej przestępstw.

Publikacja: 25.09.2014 09:54

Przestępstwa i wykroczenia: mniej kradzieży, więcej fałszerstw i przekupstwa

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych upubliczniło właśnie raport o stanie bezpieczeństwa w 2013 r. To efekt działania wszystkich służb.

Choć dane są optymistyczne i powoli wzrasta poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie, w kilku kategoriach przestępstw widać niepokojący wzrost. Policja ujawniła o ponad 141 tys. przestępstw gospodarczych więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie jednak w ubiegłym roku stwierdzono w Polsce o 5 proc. przestępstw mniej niż rok wcześniej. Było ich 1 063 703.

Mniej, jednak nie wszędzie

Odnotowano mniej niż w 2012 r. bójek i pobić (o 23 proc.), kradzieży (o 19,4 proc.), rozbojów (o 17 proc.) oraz zabójstw (o 1,4 proc.).

Przybyło natomiast o 9 proc. przestępstw narkotykowych. Ponad połowa (52 proc. wszystkich) polegała na posiadaniu zakazanych substancji, 18,9 proc. na handlu narkotykami, a prawie 17 proc. na udzielaniu narkotyków innym osobom.

– Podobnie sytuacja wygląda w Europie. To szczególny rodzaj przestępczości. Nie dotyczy konkretnych grup społeczeństwa. Po narkotyki sięgają i młodzież w gimnazjum, i studenci, i pracownicy korporacyjni, a nawet celebryci – mówi policjant z wydziału narkotykowego.

Korupcja straszy

Wzrost odnotowano również w przestępczości bankowej. Więcej osób złapano na lichwie i prowadzeniu działalności bankowej bez zezwolenia. Mniej z kolei na wyłudzeniu kredytu (okazuje się, że banki działają coraz ostrożniej).

Nie najlepiej wygląda też statystyka stwierdzonych przestępstw korupcyjnych. W 2013 r. policja ujawniła o prawie 76 proc. takich przestępstw więcej niż rok wcześniej. Rekordowy wzrost odnotowano w zakresie korupcji gospodarczej (o 253 proc.), korupcji w sporcie (232 proc.), poświadczenia nieprawdy w dokumencie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (217 proc.), przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków (181 proc).

Więcej (o 14 proc.) było też policyjnych postępowań przygotowawczych w sprawie przestępstw przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi. Wzrosła liczba ujawnionych w obiegu fałszywych banknotów euro (o 37 proc.), w szczególności 50 euro (59 proc. wszystkich wyłapanych fałszywych banknotów) i 100 euro.

Według danych policji w 2013 r. zatrzymano w obiegu ponad 6,2 tys. falsyfikatów waluty euro (rok wcześniej 716). Podrabiana jest też polska waluta, częściej banknoty 50- i 100-złotowe (wzrost w sumie o 23 proc.), rzadziej 10- i 20-złotowe.

– To tendencja ogólnoeuropejska. Coraz więcej ludzi podróżuje, więc i pokusa, a także zapotrzebowanie na tzw. fałszywki są większe – mówi „Rz" Janusz Maciszewski, specjalista w sprawach bezpieczeństwa obrotu walutą.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku