Reklama
Rozwiń

Królikowski: Reforma procesu karnego

Konkluzja o wyczerpaniu się możliwości procesu karnego każe zapytać, jakie są priorytety tych, którzy podjęli się reformy systemowej - pisze Michał Królikowski, adwokat, były wiceminister sprawiedliwości.

Aktualizacja: 05.12.2014 08:54 Publikacja: 05.12.2014 08:17

Michał Królikowski

Michał Królikowski

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak pion Piotr Nowak

W debacie publicznej wskazywano na potrzebę skrócenia procesu karnego, a nawet o ile („krócej o jedną trzecią"). W trakcie prac legislacyjnych w rządzie oczekiwano nawet, by minister sprawiedliwości wprowadził pilotażowo tę nową procedurę w jednym rejonie i okręgu, a następnie wykazał zysk z nowych uregulowań. Jakkolwiek by to brzmiało, w ten sposób postawiono przed twórcami reformy postulat zwiększenia efektywności postępowania karnego, przy – dodajmy tu już od siebie – zachowaniu zasad procesu oraz odpowiednich gwarancji indywidualnych. Jednocześnie nie było jasności, na jakim etapie procesu należy zaszczepić reformę. Mogło to nastąpić na etapie postępowania przygotowawczego i polegać na zwiększeniu udziału sądu w przeprowadzaniu dowodów, dzięki czemu rozprawa trwałaby krócej. Mogło  też na etapie postępowania rozpoznawczego i ze względu na jego konstrukcję zmienić metodykę prowadzenia postępowania przygotowawczego oraz ograniczyć możliwość wzruszania rozstrzygnięć pierwszoinstancyjnych ze względu na niedostatki postępowania dowodowego, zwłaszcza przy pasywności stron.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono