Kasacja Ziobry w sprawie wyroku dla Chińczyka za atak tasakiem w Wólce Kosowskiej

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego kasację na niekorzyść Chińczyka skazanego za usiłowanie zabójstwa krajana w Wólce Kosowskiej w 2016 r.

Publikacja: 10.09.2019 12:48

Kasacja Ziobry w sprawie wyroku dla Chińczyka za atak tasakiem w Wólce Kosowskiej

Foto: Adobe Stock

W sierpniu 2016 roku na terenie chińskiego centrum handlowego w Wólce Kosowskiej doszło do awantury pomiędzy dwoma Chińczykami.  Jin X. zaatakował Yu C. tasakiem kuchennym. Mężczyzna odniósł  ciężkie rany. Policja, która przyjechała na miejsce nie była w stanie namówić agresora na odłożenie tasaka. Zrobił to dopiero po oddaniu przez funkcjonariuszy strzałów ostrzegawczych.

Jin X. został oskarżony o próbę zabójstwa, naruszenie nietykalności cielesnej interweniującego podczas zdarzenia policjanta i o posiadanie nielegalnej substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy. Prokurator wnioskował o karę 12 lat pozbawienia wolności dla sprawcy.

15 marca 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Jina X. winnego próby zabójstwa oraz naruszenia nietykalności cielesnej policjanta i skazał go na najniższą przewidzianą za takie czyny karę 8 lat pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym, a także na zapłatę na rzecz pokrzywdzonego kwoty 20 tys. złotych. Uzasadniając wymiar kary, sąd podkreślił, że oskarżony w momencie popełniania czynu miał zniesioną poczytalność z powodu zażycia narkotyku, a przestępstwo zakończyło się na fazie usiłowania i pokrzywdzony, pomimo odniesionych ran odzyskał zdrowie. Sąd wskazał też, że dla Jina X. jako ojca małoletnich dzieci i cudzoziemca pobyt w zakładzie karnym spowoduje podwójną izolację.

Wyrok Sądu Okręgowego został zaskarżony zarówno przez prokuratora, jak i obrońcę Jina X. Wyrokiem z 27 września 2018 roku Sąd Apelacyjny utrzymał zaskarżony wyrok w mocy w punkcie dotyczącym wymiaru kary. Według sądu II instancji Sąd Okręgowy słusznie podniósł, że dla oskarżonego ze względu na sytuację osobistą i na barierę językową i kulturową pobyt w zakładzie karnym będzie szczególnie trudny.

Z rozstrzygnięciem Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie zgodził się Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Działając z jego upoważnienia kasację na niekorzyść oskarżonego do Sądu Najwyższego złożył Robert Hernand – zastępca Prokuratora Generalnego.

W kasacji zarzucił, że Sąd Apelacyjny zdecydowanie przecenił i nadał nadmierne znaczenie okolicznościom łagodzącym podniesionym przez sąd I instancji, i równocześnie nie docenił znaczenia okoliczności obciążających oskarżonego, które Sąd Okręgowy co prawda wymienił, ale nie nadał im prawidłowej rangi. Tymczasem w ocenie prokuratury okoliczności te, takie jak świadome zażywanie środków psychoaktywnych, brak chęci leczenia odwykowego i bagatelizowanie nałogu, mimo wcześniejszych informacji członków rodziny o agresywnym zachowaniu, m.in. o pobiciu żony i zranieniu nożem szwagra, jednoznacznie przemawiają za wymierzeniem surowszej kary.

Zastępca Prokuratora Generalnego wniósł o uchylenie wyroku w części dotyczącej orzeczenia o karze i przekazanie sprawy Sądowi Apelacyjnego w Warszawie do ponownego rozpoznania.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem