Senat przygotował projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Przewiduje możliwość odbioru auta z parkingu policyjnego bez wcześniejszego wniesienia opłaty za usunięcie i przechowywanie samochodu. Kierowca dostanie siedem dni na wniesienie opłaty za odholowanie i przechowanie pojazdu na parkingu policyjnym. Jeśli w tym czasie nie ureguluje długu, zostanie wszczęte wobec niego postępowanie egzekucyjne. W grudniu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które przewidywały, że pojazd usunięty z drogi pozostaje na parkingu strzeżonym wyznaczonym przez starostę do czasu uiszczenia opłaty za jego odholowanie i parkowanie (w stolicy to ponad 500 zł).
Orzeczenie wydano na wniosek rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, który uważał, że niezgodne z Konstytucją RP jest uzależnianie wydania odholowanych samochodów od wniesienia opłaty.
Czytaj też: Przez lukę w prawie miasta tracą miliony na holowaniu
Wyrok wszedł w życie 13 września 2019 r., bo Trybunał dał czas Sejmowi, by przepisy poprawił. To jednak nie wystarczyło. 13 września niekonstytucyjny przepis przestał obowiązywać i pojawiła się luka. W efekcie dziś samochód należy wydać z parkingu, nawet gdy właściciel nie zapłacił za odholowanie i parking.
Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie