Pozwala im na to zmienione 28 marca 2008 r. rozporządzenie ministra infrastruktury, które 24 maja, tj. w sobotę, wchodzi w życie (DzU nr 67, poz. 413). Już dziś wiadomo, że w Warszawie pojawią się na 23 skrzyżowaniach, w Krakowie na pewno na 18, a we Wrocławiu na 20.

Walka o strzałki trwa od kilku lat. Od 1 stycznia 2009 r. miały pozostać tylko na skrzyżowaniach niekolizyjnych.

Minister transportu podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych, która umożliwia m.in. dalsze stosowanie na skrzyżowaniach sygnału dopuszczającego skręcanie w kierunku wskazanym strzałką (sygnalizatorów S-2).

W rozporządzeniu taki znak istnieje od kilku lat. Równolegle pojawiło się jednak inne, z którego wynika, że takich sygnalizatorów nie można umieszczać tam, gdzie ruch pojazdów jest kolizyjny. A właśnie taki jest na skrzyżowaniach. Tam też tworzą się największe korki. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom zielone strzałki umożliwiające opuszczenie skrzyżowania w prawą stronę, nawet gdy pali się czerwone światło, nie będą likwidowane. Pozwalają one bowiem rozładować ruch na zakorkowanych drogach tam, gdzie nie zagraża to bezpieczeństwu pieszych. Argumentem jest to, że do dziś nie zaobserwowano negatywnego wpływu na bezpieczeństwo takiego sygnalizatora.

Są nazywane zmorą pieszych, ale i wybawieniem dla tkwiących w korkach kierowców.

Przywracaniu zielonych strzałek sprzeciwiają się ekolodzy.– Kierowcy traktują często warunkową strzałkę jak zielone światło i nawet nie zatrzymują się przed sygnalizatorem – twierdzi Paweł Buczyński z ruchu ekologów. Jego zdaniem dlatego dochodzi do wypadków na przejściach dla pieszych.

– Trzeba postawić na edukację kierowców – przyznaje Andrzej Bogdanowicz, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w MT.

Policja traktuje skręt bez strzałki jako wjazd na czerwonym świetle. Grozi za to do 500 zł mandatu. Za skręt bez zatrzymania się przed strzałką kierowca płaci 100 zł.

Rezygnacji ze strzałek nie wymaga od nas Unia Europejska, choć jeszcze kilka lat temu Ministerstwo Transportu przekonywało, że tak właśnie jest. Pojawiły się na polskich drogach sześć lat temu. Zastąpiły te z lat 80., malowane na metalowych tabliczkach.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ